Anatomia Roślin Konopi Indyjskich

Opublikowane przez Tomasz Karkes w dniu


sklep z nasionami konopi thc

Co To Są Węzły i Międzywęźla?

Konopie indyjskie, podobnie jak wiele innych roślin, w trakcie wzrostu wykształcają węzły i międzywęźla (węzły i ich odległości od siebie lub powierzchnia osi pędu i powierzchnia między nimi).

Odgrywają one ważną rolę w zrozumieniu stanu zdrowia roślin i są kluczowe dla technik manipulacyjnych, które są odpowiednie dla poszczególnych metod uprawy, aby osiągnąć jak najlepsze i największe plony.

Wszystkie Łodygi Roślin Są Połączone Przez Węzły i Międzywęźla

Węzeł to miejsce, w którym z dotychczas wyrośniętej rośliny wyrasta nowy pęd. Ten nowy pęd może być gałązką, liściem lub też pąkiem kwiatu. Węzeł znajdujący się bezpośrednio pod głównym kwiatostanem rośliny konopi (nazywany koroną) nazywany jest merystemem wierzchołkowym.

Międzywęźla z kolei to obszary łodygi/gałęzi pomiędzy dwoma węzłami. Rośliny marihuany, które lubią być długie, mają zazwyczaj dłuższe międzywęźla niż inne odmiany.

Dlaczego Węzły i Międzywęźla Są Ważne?

Węzły i międzywęźla mogą wiele powiedzieć o płci roślin i czy są one otoczone odpowiednią temperaturą oraz ilością światła. Odgrywają one również ważną rolę przy przycinaniu i klonowaniu roślin.

Płeć Roślin

Jeśli nie masz pewności, czy roślina jest męska czy żeńska, wystarczy bliżej przyjrzeć się jej węzłom.

Rośliny zaczynają rozwijać kwiaty zazwyczaj po 3-6 tygodniach okresu wegetacyjnego. Kwiaty te rozwijają się w węzłach wzdłuż merystemu (głównej łodygi) rośliny oraz na innych gałęziach i przybierają dwie różne formy.

Kwiaty z długimi białymi włoskami (słupki) są oznaką rośliny żeńskiej. Małe, zamknięte pąki, z kolei, wskazują na roślinę płci męskiej.

Temperatura i Oświetlenie

Odległość między węzłami i międzywęźlami, jak również ich wielkość, może również powiedzieć, czy należy dostosować temperaturę lub oświetlenie w pomieszczeniu do uprawy.

Jeśli zauważysz, że międzywęźla Twoich roślin są zbyt długie/krótkie, może to oznaczać, że zostały one wystawione na zbyt duże wahania temperatury w okresie nocnym.

Ciepłe noce i zimne dni skracają odległość osi pędu pomiędzy dwoma węzłami. Z kolei ciepłe dni i zimne noce mogą spowodować powiększenie się tej odległości.

Niezwykle długie międzywęźla mogą być również oznaką wyciągania się rośliny. Dzieje się tak, gdy rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości światła i rozciągają się w jego poszukiwaniu.

Długie międzywęźla są problematyczne, ponieważ mogą prowadzić do rozwoju słabych gałęzi. W fazie kwitnienia mogą one wówczas złamać się pod ciężarem kwiatów rozwiniętych przez roślinę. Krótsze międzywęźla sprawiają, że gałęzie są wystarczająco silne, aby utrzymać ciężar kwiatów w czasie kwitnienia i zbiorów.

Przycinanie

Węzły i międzywęźla są również ważne, gdy roślina ma być przycinana. Po około 2 do 3 tygodni wzrostu, należy sprawdzić rośliny i upewnić się, że przed przycinaniem mają kilka dużych międzywęźli.

Istnieją różne metody przycinania roślin konopi, ale większość z nich wymaga przycinania roślin na określonych węzłach. Na przykład podczas toppingu wierzchołkowego należy przyciąć merystem rośliny tuż nad węzłem z grubymi, silnymi gałęziami. W ten sposób merystem jest stymulowany do rozwoju dwóch różnych gałęzi, które ostatecznie rozwijają się w dwie duże korony.

Ponadto istnieją techniki przycinania, w których merystem jest przycinany tak, że pozostają tylko 4 główne gałęzie. Prowadzi to do skoncentrowanego wzrostu w tym obszarze i pomoże rozwinąć w tym miejscu grubą, gęstą marihuanę. Niektórzy hodowcy przycinają również tylko końcówki gałęzi, aby zapewnić zwiększony wzrost pędów bezpośrednio pod cięciem.

Niezależnie od tego, jaką technikę przycinania preferujesz, węzły i międzywęźla są niezbędne do zrozumienia, gdzie wykonać odpowiednie cięcia, aby zapewnić efektywny wzrost i rozwój roślin.

Klonowanie

Klonowanie pozwala na zachowanie określonego fenotypu rośliny przez długi okres czasu. Jest to przydatne, gdy uprawia się roślinę o nietypowych cechach.

Klony są zazwyczaj pobierane z dolnej części rośliny, ponieważ odrosty są wtedy silniejsze i zdrowsze. Większość hodowców pobiera swoje sadzonki/klony z gałęzi, które znajdują się co najmniej trzy węzły poniżej górnego klastra rośliny, zapewniając optymalne zdrowie swoich klonów. Aby pobrać klon z rośliny macierzystej odcina się gałąź bezpośrednio nad węzłem.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie konopi
Copyright © UprawaKonopi.com