Co to jest GrowBox i Grow Room?
Co to jest Grow Box?
W krajach, gdzie uprawa jest legalna, hodowcy potrafią zrobić Growbox dosłownie ze wszystkiego. Mogą użyć starej szafy, szafki, komody, kredensu, dużej kolumny głośnikowej, szafy do zabudowy (licząc się z koniecznością niezbędnych przeróbek), choć za najlepsze uznawane są boxy zbudowane ze sklejki bądź płyty wiórowej (MDF). Grower może dokładnie dopasować go do interesujących go rozmiarów, planowanej ilości roślin, sposobu uprawy oraz źródła światła. W sklepach internetowych dostępne są również namioty uprawowe, gotowe do montażu lamp i wentylacji. Są wprawdzie bardzo drogie, ale efekty uzyskane dzięki ich wykorzystaniu będą powalające.
Przykład growboxa amatorskiego wykonanego ze starej szafy.
Przykład growboxa profesjonalnego, który można kupić w sklepie.
Istnieje wiele czynników, na które hodowca musi zwrócić uwagę, zabierając się za budowę boxu. Przede wszystkim musi pamiętać, że będzie tworzył oddzielne środowisko, w którym będą rosły rośliny i w którym musi zapewnić im wszystko, czego potrzebują do poprawnego rozwoju.
Absolutnie potępiam uprawy w krajach, w których jest to nielegalne. Nawet jeżeli uprawa nie jest przestępstwem, należy ograniczyć się do ilości wystarczającej hodowcy do następnych zbiorów. Nawet w najbardziej liberalnych państwach posiadanie bez zezwolenia już 100 gramów ziela czy żywicy może skończyć się surową grzywną i konfiskatą uprawy.
Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego miejsca, gdzie box zostanie ustawiony. Dobrym wyborem dla growera jest piwnica, gdyż przez cały rok panuje tam mniej więcej ta sama temperatura i plantacja może działać przez lata, pozwalając na uprawę kilka razy do roku. W piwnicy są często grube ściany, dookoła zaizolowane ziemią, dlatego temperatura ma niewielką amplitudę w różnych porach roku.
Jeżeli planuje się ustawić box w pokoju lub podobnym miejscu, trzeba się liczyć z tym, że temperatura może się zmieniać. Latem temperatura dojdzie do np. 30’C, natomiast zimą, podczas ogrzewania ok. 20’C. Dlatego latem wentylacja musi być większa, niż zimą, żeby utrzymać względnie stałą temperaturę.
Na poddaszach również panują latem wyjątkowo wysokie temperatury, dlatego trzeba mieć na uwadze odpowiednią wentylację bądź po prostu zainstalowanie klimatyzacji.
Instalacja klimatyzacji wiąże się z pewnym ryzykiem.
Z uwagi na schemat pracy tych urządzeń będą one siedliskiem grzybów i pleśni, a niektóre z nich mogą atakować również konopie. Dlatego ich instalacja w laboratorium powinna być przeprowadzona przez zespół wykwalifikowanych fachowców, a konserwacja przeprowadzana częściej, niż jest to wskazane w normalnym użyciu.
Im mocniejsza lampa, tym większa musi być wentylacja. Im więcej lamp, tym więcej wentylacji.
Box powinien być dobrze osłonięty, by światło dzienne nie dostawało się do środka. W nocy prąd jest przeważnie tańszy, dlatego ze względów ekonomicznych lepiej jest naświetlać rośliny właśnie wtedy. Proszę wyobrazić sobie następującą sytuację – zostaje ustawiony czas naświetlania na 12h na dobę (okres kwitnienia). Teraz do nieosłoniętego boxu dostaje się światło z zewnątrz w dzień, kiedy lampy są wyłączone. W tym momencie roślina zaczyna wariować. Przecież dzień jest długi tylko podczas wzrostu wegetatywnego… Grower nie dopuszcza do takich sytuacji.
Box powinien być stosunkowo wysoki, by chronić roślinę przed przegrzaniem. Lampy powinny być regulowane, na łańcuchach, a hodowca będzie trenował roślinę, by nie rosła za bardzo wzwyż. Kiedy jednak ma domieszkę Sativy w swojej hybrydzie, może ona rosnąć nieco za bardzo.
Dlatego box powinien mieć 150 do 180 cm wysokości, by można go było w przyszłości dopasować do każdej rośliny, uprawy i sposobu trenowania roślin.
Growbox musi być wyłożony materiałem odblaskowym bądź pomalowany, by światło było odpowiednio rozproszone. Jest kilka materiałów służących do tego celu:
- Biała farba (matowa) – dobrze odbija światło, nie wymaga skomplikowanych zabiegów przy malowaniu;
- Folia aluminiowa – skomplikowana w montażu, łatwo się rozdziera, niezbyt wydajna;
- Koc ratunkowy – można znaleźć go w apteczce lub kupić w aptece;
- Mylar – jest to najlepszy z możliwych materiałów. Odbija fale termowizyjne, odbija światło w 80-99%. Niestety, jest drogi, ale można kupić go na metry;
- Folia do ogrzewania podłogowego – jest to folia z odbijającą warstwą aluminium, którego zadaniem jest odbijanie ciepła całą swoją powierzchnią. Świetne do termoizolacji w chłodniejszych pomieszczeniach. Doskonale odbija światło. Tania.
Przy wentylacji grower będzie musiał zastanowić się, jak duży będzie box i jak dużej wymiany powietrza będzie wymagał.
Podczas przełączania światła w systemie dzień/noc hodowca będzie potrzebował czasowego wyłącznika. Można zaopatrzyć się w niego w sklepie elektronicznym, jest łatwy w obsłudze.
Jak widać, budowa growboxa wymaga odpowiedniego przygotowania. Wydaje się to skomplikowane, jednak kiedy już pozna się zasady, grower nie powinien mieć najmniejszych problemów w trakcie tworzenia idealnego środowiska do upraw wewnętrznych.
Co to jest Grow Room?
Jest to całe pomieszczenie przystosowane do uprawy. Tu, podobnie jak przy budowie growboxa, należy zastanowić się nad czynnikami, które wpłyną na optymalizację uprawy.
Przykład grow roomu, jak widać jest to duże przedsięwzięcie dla profesjonalistów.
W zależności od wielkości pomieszczenia hodowca będzie potrzebował odpowiedniej ilości lamp i wydajnego systemu wentylacyjnego.
Przy zastosowaniu np. czterech lamp po 1000 W każda, jedno gniazdko może nie wystarczyć. Trzeba upewnić się, że instalacja elektryczna jest nowoczesna (miedziana, z uziemieniem). Aluminiowa instalacja może doprowadzić do po żaru całego budynku. Takie pomieszczenie powinno być zaprojektowane przez wykwalifikowany personel, a wykonaniem instalacji powinna zająć się ekipa fachowców.
Wentylacja musi odbywać się kanałami wentylacyjnymi, odprowadzanymi najlepiej kominem. Ściany powinny być wyłożone mylarem. W pomieszczeniach, gdzie będzie panowała wysoka temperatura, warto zainstalować klimatyzację, konserwowaną na tyle często, by nie dopuścić do rozwoju pleśni i grzybów.
Budowa growroomu jest przeznaczona dla zaawansowanych hodowców. Nie będę tu opisywał dokładnie zasad przystosowania całego pomieszczenia. Dokładnych zasady przystosowania growroomu szukaj w specjalistycznych książkach poświęconych temu tematowi.
Informacja dla naukowców: jeżeli po otrzymaniu odpowiednich zezwoleń chcesz przystosować laboratorium do uprawy w całym pomieszczeniu, należy dokładnie zmierzyć powierzchnię i objętość pomieszczenia. Następnie wraz z projektantem dokładnie przeanalizować kierunek uprawy. Znając powierzchnię, należy zająć się wyliczeniem ilości potrzebnego światła, zapotrzebowaniem na wentylację oraz ilością energii potrzebnej, by zasilić takie pomieszczenie. Kolejnym krokiem będzie zaprojektowanie całego pomieszczenia;
realizację projektu należy pozostawić wykwalifikowanej ekipie. Podczas projektowania nie można pominąć systemów przeciwpożarowych i bezpieczeństwa.
Uprawy wielkoformatowe w growroomach dadzą tak duże ilości kwiatów, że mogą się nimi zajmować wyłącznie jednostki posiadające odpowiednie uprawnienia. W większości krajów jest to nielegalne na taką skalę, a w Polsce grozi za to nawet do 12 lat więzienia.
0 komentarzy