Czy Świetlówki Nadają się do Uprawy Konopi Indyjskich?

Opublikowane przez Tadeusz Konopka w dniu


sklep z nasionami konopi thc

Każdy początkujący hodowca, który chce założyć swój ogród w domu szuka do niego odpowiedniego oświetlenia. Biorąc pod uwagę świetlówki, które są powszechnie dostępne. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy świetlówki nadają się do uprawy marihuany? i mamy nadzieję że nasz artykuł pomoże każdemu w doborze odpowiedniej lampy do swojej uprawy.

Obecnie świetlówki występują w postaci rur, przy których trzeba się liczyć z dodatkowym wydatkiem na zakup oprawy z układem zapłonowym. Podczas zakupu takich świetlówek należy zwrócić uwagę, czy mają wbudowany statecznik, jaka oprawa jest do nich dopasowana etc. Hodowca powinien się upewnić, czy zestaw będzie do siebie pasował. Starej generacji świetlówki mają wydajność rzędu 70 lm/W, czyli zupełnie przyzwoitą w porównaniu z innymi lampami.

Drugim typem nowoczesnych świetlówek są tak zwane świetlówki kompaktowe, potocznie określane żarówkami energooszczędnymi. Mają wbudowany układ zapłonowy, więc nie potrzebują dodatkowych, skomplikowanych opraw, a jedynie najprostszych opraw używanych do zwykłych żarówek. Mają wysoką sprawność świetlną, do 100 lm/W, a zatem do oświetlenia uprawy na powierzchni 1m2 potrzeba dwóch mocnych świetlówek o mocy 250 W! Koszty uprawy drastycznie więc spadają. Przeważnie mają temperaturę barwy w okolicach 3000 K.

Na rynku pojawiło się wiele żarówek przystosowanych do upraw, głównie na czas kwitnienia, ale z powodzeniem mogą być one stosowane na cały okres uprawy. Ceny nie są najniższe, ale przy zakupie opraw i lamp do upraw innego typu ceny są porównywalne. Barwa tych świetlówek to zazwyczaj 2700 K, wydajność do 100 lm/W, a moc 250 W przy rzeczywistym zużyciu prądu 175 W16. Dwie do trzech świetlówek wystarczy na całą uprawę. Nie potrzeba dodatkowych skomplikowanych opraw, wystarczą zwykłe, stosowane do zwykłych żarówek.

Kolejną ich zaletą jest to, że świetlówki nie nagrzewają się tak jak inne lampy do uprawy, takie jak HPS, przez co nie wymagają dodatkowego chłodzenia.

Kolejnym ważnym argumentem na rzecz świetlówek jest fakt, że w przypadku, kiedy fazy uprawy dzieli się na dwa boxy, można zbudować oba, wykorzystując tylko świetlówki. Buduje się dwa oddzielne boxy, gdy hodowcy zależy, by rośliny wzrastały należycie oraz by mógł zapewnić sobie ciągłość upraw.

Do fazy wegetatywnej potrzeba nieco więcej spektrum niebieskiego. W boxie do tej fazy używa się świetlówek o barwie 4000 K (barwa biała, neutralna biała) bądź zimniejszym, w okolicach 5500-6500 K, co jest równe barwie światła dziennego. Niebieskie światło, 5500 K, idealnie na-daje się do fazy szybkiego wzrostu roślin, jak też ukorzeniania i klonowania. Można w oddzielnym boxie uprawiać roślinę matkę i jej klony. Jeżeli grower bierze się za klonowanie, może pomyśleć o barwie jeszcze bardziej niebieskiej, nawet przewyższającej 9000 K.

W drugim boxie, przeznaczonym do fazy kwitnienia, można zastosować świetlówki o barwie 2700 K, bądź lampy HPS. Te lampy wytwarzają czerwone widmo światła, dzięki czemu idealnie nadają się na tym etapie.

Ciekawą ofertą na rynku są również żarówki o dualnej barwie, tj. 2700/6500 K na fazę wzrostu i kwitnienia, jedne na cały cykl uprawy. Ich zaletą jest długa wytrzymałość świetlówek przekraczająca dziesiątki tysięcy roboczogodzin oraz prostota montażu.

Świetlówki montuje się niżej niż inne lampy (HPS), gdyż nie wytwarzają tyle ciepła, co lampy wyładowcze. Optymalną wysokością będzie 10 cm nad roślinami. Należy pamiętać, że tę wysokość trzeba regulować w miarę wzrostu roślin.

Niestety, świetlówki przystosowane do upraw są drogie, równie dobrze jednak sprawdzają się ich tańsze odpowiedniki.

A więc jakie jest najlepsze oświetlenie do uprawy marihuany?

Obecnie najlepszym oświetleniem do uprawy konopi indyjskich w pomieszczeniu jest lampa HPS. Daje ona najbardziej naturalne światło, bardzo podobne do promieni słońca. Przez to jest ona najbardziej wydajnym oświetleniem ze sztucznych świateł.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie konopi
Copyright © UprawaKonopi.com