Czym Jest Mikoryza i Jaki Ma Wpływ Na Plony

Opublikowane przez Tomasz Karkes w dniu


sklep z nasionami konopi thc

W ostatnich latach coraz częściej są badane, identyfikowane i hodowane dobroczynne mikroorganizmy występujące w glebie pod kątem ich wpływu na wzrost roślin. W tym kontekście przeprowadzono wiele badań, aby odkryć właściwości pożytecznych mikroorganizmów jako polepszaczy wzrostu i jakości.

Wiele osób początkowo myśli, że grzyby i bakterie muszą automatycznie mieć szkodliwy wpływ na rośliny, ale tak nie jest. Wiele pożytecznych bakterii i grzybów wręcz pomaga roślinom lepiej zwalczać niektóre choroby i jednocześnie zapewnia lepsze pobieranie składników odżywczych.

Mikroorganizmy są całkowicie naturalne i utrzymują rośliny w zdrowiu również w naturze. Jeśli zrozumiemy, jak działają mikroorganizmy, możemy wykorzystać je na naszą korzyść w uprawie konopi i wydobyć z roślin to, co najlepsze.
Mikoryza to złożona grupa pomocnych grzybów. Obecnie znajdują się one w wielu produktach i dodatkach.

Jak Działają Te Fascynujące Mikroorganizmy?

Mikoryza jest szczególnie korzystna w uprawie konopi. Wysoko wydajne odmiany marihuany przechodzą dziś cały cykl życia w krótkim czasie, wynoszącym czasami tylko 3 miesiące lub nawet mniej. Dlatego potrzebują one wszelkiego wsparcia, jakie mogą otrzymać w tym krótkim czasie, aby mogły się optymalnie rozwijać.

Zastosowanie mikoryzy daje roślinom energię i zapewnia zwiększenie plonów i wyższą jakość upraw. Te grzyby są czysto naturalne, a rośliny nie są zanieczyszczone chemikaliami.

Mikoryza jest rodzajem wszechstronnego pomocnika, zapewniającego wsparcie we wszystkich rodzajach sytuacji stresowych, takich jak niedobór składników odżywczych lub choroby korzeni. Przede wszystkim poprawia wzrost i tworzenie się kwiatów.

Siła Grzybów Mikoryzowych

Faktem jest, że ekosystemy na całym świecie nie mogłyby utrzymać się bez mikoryzy. Uważa się, że do 80% wszystkich roślin są związane z mikoryzą i ich przetrwanie zależy od tego korzystnego grzyba. Ten grzyb istnieje od wielu milionów lat. Jego zadaniem zawsze było ułatwianie życia i zwiększanie bezpieczeństwa roślin. Mikoryza i rośliny wchodzą w symbiotyczny związek, aby zapewnić lepsze przetrwanie.

Prawie wszystkie gleby mineralne zawierają grzyby mikoryzowe, ale często jest ich za mało, przez co nie dochodzi do skutecznej kolonizacji korzeni. Tak samo jest z uprawą hydroponiczną lub uprawą indoor na glebie lub włóknie kokosowym. Grzyby mikoryzowe nie występują tu naturalnie i dlatego muszą być dodane. Jeśli zabraknie tego pomocnego grzyba, będzie to ze szkodą dla roślin.

Do tej pory zidentyfikowano ponad 100 gatunków grzybów mikoryzowych. Najczęściej spotykane grupy to ectommycorrhizae i endomycorrhizae. Ektommycorrhiza występują naturalnie głównie wokół korzeni drzew. Jeszcze bardziej interesujący grzyb, endomycorrhizae, znajduje się wewnątrz rośliny, a nawet rośnie między ścianami komórkowymi i błonami korzeni. Ze względu na sposób, w jaki Endomycorrhizae wkracza do systemu korzeniowego i kolonizuje korzenie, ma ona największy potencjał dla hodowców konopi.

Symbiotyczny związek między roślinami i mikoryzą zaczyna się, gdy zarodniki grzybów tworzą mikroskopijne, przypominające nici struktury zwane strzępkami. Wnikają one w epidermę korzeni, kolonizują system korzeniowy, a następnie rozprzestrzeniają się w całym podłożu. Tworzą one ogromną sieć zwaną grzybnią. Ta grzybnia zwiększa powierzchnię korzeni, a tym samym ich zdolność absorpcyjną.

Grzybnia może zwiększyć masę korzeniową rośliny nawet o 300-8000 razy. Strzępki, w przeciwieństwie do korzeni, mogą wcisnąć się w najmniejszy skrawek i zakamarek gleby i przecisnąć się przez wszystkie rodzaje przeszkód w glebie. Ich zdolność do sięgania do najdalszych zakamarków sprawia, że grzyby tak skutecznie wchłaniają substancje odżywcze.

Grzybnia mikoryzy może rozprzestrzeniać się szeroko, a nawet połączyć kilka roślin różnych gatunków. Jeden rodzaj mikoryzy może również łączyć się z innym, tworząc złożone życie gleby. W pewnym sensie rośliny mogą nawet „rozmawiać” ze sobą, będąc połączonymi przez wspólną sieć mikoryzową.

Struktury te są tak ściśle ze sobą powiązane, że trudno jest szczegółowo określić, gdzie kończy się jednak mikoryza i zaczyna druga. W grzybni mogą znajdować się strzępki o długości kilkuset kilometrów. Szacuje się, że na każdy kilogram ziemi przypada około 200 km strzępek. Struktury te są tak małe, że w normalnych warunkach nie można ich zobaczyć gołym okiem. Gdy mocno się rozmnożą i wyprowadzą na powierzchnię owocniki, można je rozpoznać.

Mikoryza pomaga roślinom, a rośliny pomagają grzybom, wysyłając nadmiar cukru z fotosyntezy w dół do korzeni, gdzie grzyby mogą go wchłonąć. Grzyby mikoryzowe potrzebują cukru, który produkują rośliny, ponieważ one same istnieją tylko pod ziemią i nie dostają światła słonecznego. Pożyteczny grzyb nie może sam przeprowadzać fotosyntezy. Cukier z roślin utrzymuje mikoryzy przy życiu.

Z kolei rośliny dzięki mikoryzie uzyskują lepszy dostęp do dostępnych w glebie składników odżywczych, zwłaszcza fosforanów. Dzieje się tak głównie z powodu wzrostu masy korzeniowej spowodowanego przez grzyby mikoryzowe. Ponadto, grzyb może wchłaniać składniki odżywcze, które nie byłyby dostępne dla samych korzeni i czynić je użytecznymi.

Mikoryza jest jak gigantyczna gąbka, która może wchłonąć znacznie większą ilość wody i składników odżywczych niż może sama roślina. Szczególnie zwiększa się pobór pierwiastkowych składników pokarmowych takich jak fosfor (P), cynk (Zn), miedź (Cu) i woda.

Korzyści Płynące z Mikoryzy Prowadzą Do Niesamowitych Rezultatów u Roślin:

  • zwiększony wzrost korzeni
  • poprawa zdrowia rośliny
  • bardziej intensywne kwitnienie
  • zwiększona absorpcja składników odżywczych i wody
  • wyższe plony
  • mniejsze ryzyko wystąpienia objawów niedoboru i chorób korzeni
  • ochrona przed wieloma szkodnikami
  • wspomaganie roślin w radzeniu sobie z wahaniami temperatury

W przypadku stosowania mikoryzy można zmniejszyć stosowaną ilość nawozu, zapobiegając w ten sposób toksycznemu działaniu soli. Ale to nie wszystko. Ten pożyteczny grzyb oferuje również ochronę przed wieloma szkodnikami. Rośliny, które rosły w symbiozie z mikoryzą znacznie lepiej tolerują przesadzanie.

W Jakich Warunkach Rozwija Się Mikoryza?

Mikoryza najlepiej się rozwija i funkcjonuje w temperaturze 20-23°C. Idealne pH dla mikoryzy wynosi od 5,5 do 7,5, w zależności od gatunku, podobnie jak w przypadku konopi. Zaleca się stosowanie produktów, które zawierają mieszankę różnych gatunków mikoryz. Pożyteczny grzyb najlepiej rozwija się, gdy nie jest ani zbyt wilgotno, ani zbyt sucho. Lubi zrównoważony stosunek powietrza do wody.

Grzyby mikoryzowe są dostępne w postaci proszku lub płynu i mogą być stosowane na wiele sposobów: w glebie i włóknie kokosowym, jak również w systemach hydroponicznych, w tym kulturze głębokiej wody. Można je stosować do siewek, sadzonek i we wszystkich fazach uprawy.

Zaleca się zastosowanie mikoryzy jak najwcześniej, ponieważ grzyb potrzebuje kilku tygodni, aby rozwinąć się po pierwszym zastosowaniu. Mikoryza jest idealnym towarzyszem do uprawy indoor i doskonale wpisuje się w cykl wzrostu roślin konopi.

Odżywki Zawierające Mikoryzę

Myco Plant Powder od Trabe zawiera endomycorrhizae. Jest specjalny szczep mikoryzy, który może sprostać różnym warunkom pedoklimatycznym.
– 400 aktywnych zarodników na 1g

Funky Fungi firmy BAC zawiera 4 różne szczepy mikoryzy. Wraz ze stymulatorami z BAC, szybko wchodzą one w symbiozę z korzeniami roślin konopi i mogą szybko rozwinąć swoje pozytywne efekty.

Bactohemp jest inokulantem opartym na mieszaninie mikroorganizmów (mikoryzy i ryzobakterii), w formie tabletek do łatwej aplikacji. Mikroorganizmy zawarte w produkcie nie zostały zmodyfikowane genetycznie.
Grzyby mikoryzowe (łącznie 300 zarodników/g): Septoglomus deserticola, Funneliformis mosseae, Rhizophagusregularis i Claroideoglomus etunicatum.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie konopi
Copyright © UprawaKonopi.com