Czym Są i Jak Są Zbudowane Trychomy
Każdy, kto spożywa konopie indyjskie, ma ku temu swoje osobiste powody. Jedni czynią to ze względów prozdrowotnych, chcąc poprawić swój stan zdrowia i wyleczyć różne objawy choroby, inni zaś dla przyjemności i efektu odurzającego. Jak więc widać, konopie indyjskie są wykorzystywane na wiele różnych sposobów.
Jednak za sposób działania marihuany nie jest odpowiedzialny jej zielony materiał roślinny, ale kannabinoidy wytwarzane w małych gruczołach żywicznych, zwanych trychomami, które znajdują się na kwiatach i małych listkach tej rośliny. Im silniejsza odmiana marihuany, tym przy odpowiedniej pielęgnacji bardziej widoczne będą trychomy, a także będą produkować więcej THC i CBD. To właśnie one nadają suszonym pąkom ich lepkość i niepowtarzalny charakter. Wynika to jednak nie tylko z zawartych w nich kannabinoidów, ale także z występujących w nich flawonoidów i terpenów.
Widoczne Gołym Okiem
Jeśli gołym okiem spojrzysz na trychomy na roślinach konopi, to zauważysz, że wyglądem bardzo przypominają krople rosy lub mikroskopijne grzybki. Jednak sama ich nazwa wywodząca się z języka greckiego oznacza włosy. Z pewnej odległości może się również wydawać, że trychomy tworzą biały płaszcz na pąkach roślin konopi,chroniąc w ten sposób roślinę przed szkodnikami i promieniowaniem UV, ale ich główną funkcją jest produkcja kannabinoidów, które są odpowiedzialne za psychoaktywne i lecznicze działanie konopi. Trychomy są zatem specjalnymi strukturami na powierzchni roślin konopi indyjskich, które składają się z trzech głównych typów: bulwiastych, główkowato-bezpodstawkowe i główkowato-nóżkowate.
Trychomy bulwiaste są krótkie, ale wykazują nieproporcjonalnie dużą główkę. Występują już w fazie wzrostu roślin konopi indyjskich i można je rozpoznać po pojawieniu się małych błyszczących punktów. Przydatne są przede wszystkim do ochrony rośliny.
Trychomy główkowato-bezpodstawkowe służą również do ochrony przed szkodnikami, promieniowaniem UV i odwodnieniem. Nie mają łodygi, są całkowicie przezroczyste i obecne na roślinach już w fazie wegetatywnej.
Trychomy główkowato-nóżkowate mają długą łodygę z kropelką żywicy „główką” na górze. Są bardzo istotne jeśli chodzi o czas zbiorów, ponieważ to właśnie w nich powstaje najwięcej THC. Dlatego często, nawet przed zbiorem marihuany, przestrzega się zasady, że nadszedł czas na ścięcie dopiero, gdy przezroczyste trychomy zmienią kolor na mleczny.
Na ilość i jakość trychomów na roślinie konopi indyjskich może mieć wpływ wiele czynników, takich jak genetyka, warunki środowiskowe, składniki odżywcze i światło. Wszystkie rodzaje trychomów zawierają różnorodne związki chemiczne.
Biosynteza
Produkcja kannabinoidów w trychomach odbywa się w wyspecjalizowanych komórkach zwanych biosyntezą. Biosynteza tych związków rozpoczyna się w komórkach prekursorowych trychomów, gdzie aktywne są enzymy i geny, aby rozpocząć procesy chemiczne. Procesy te obejmują przekształcanie cząsteczek prekursorów w kannabinoidy, takie jak THC i CBD, a także terpeny odpowiedzialne za zapach i smak rośliny. Podobnie jak na wzrost roślin, na biosyntezę wpływają różne czynniki, takie jak światło, temperatura i składniki odżywcze.
Wyprodukowane w ten sposób kannabinoidy są następnie przechowywane w żywicy trychomów i po zbiorach można je różnymi metodami ekstrahować, aby następnie wytwarzać produkty takie jak olej z konopi indyjskich, różne ekstrakty lub nawet produkty jadalne.
Synteza kannabinoidów i terpenów odbywa się w komórkach tarczowych trychomów, które znajdują się na dnie kulistych główek. Znajdują się tam niezbędne enzymy, które umożliwiają złożone procesy biochemiczne biosyntezy kannabinoidów. Wytworzone kannabinoidy, terpeny i flawonoidy są następnie przechowywane w jamie podskórnej powyżej komórek dysków wydzielniczych. Jest to fascynujący proces, który generuje unikalne właściwości konopi indyjskich.
0 komentarzy