Lampa HPS – Wszystko o Tym Oświetleniu

Opublikowane przez Tadeusz Konopka w dniu


sklep z nasionami konopi thc

Najlepszym oświetleniem do roślin konopi indyjskich jest niewątpliwie lampa HPS, czyli lampa sodowa. Daje ona światło, które jest najbardziej zbliżona do światła słonecznego. Gorąca lampa sodowa może wręcz eksplodować, kiedy poleje się ją zimną wodą. Należy mieć więc to na uwadze. Takie wypadki zdarzają się bardzo rzadko, ale grower powinien zachować szczególną ostrożność przy mokrych pracach pod lampami.

Można by długo dyskutować na temat najlepszych lamp do uprawy, natomiast większość hodowców jednogłośnie uważa, że nie ma lepszego źródła światła sztucznego do uprawy roślin niż HPS. Same HPS w zupełności wystarczają na obie fazy kwitnienia, choć brak barwy niebieskiej może powodować wyciąganie się roślin w górę, ale to nie powinno przeszkadzać początkującym hodowcom. Same żarówki nie są drogie, drogi natomiast może być układ zasilający, ale można go używać bardzo długo; dopiero kiedy zaczyna głośniej działać, należy pomyśleć o jego wymianie.

Istnieją też cyfrowe układy zapłonowe, wyposażone w mikroprocesory, o kilkadziesiąt procent bardziej wydajne niż standardowe układy. Nim grower zakupi układ, musi zastanowić się, czy nie warto zainwestować więcej pieniędzy i w ten sposób mieć sprzęt najwyższej jakości, zwłaszcza.

Żarówki HPS mają wysoką wydajność świetlną, w przedziale 70-150 Im/W, dlatego stosuje się je do oświetlania większości ulic w miastach. Ulice i obiekty są oświetlane lampami metalohalogenkowymi.

Różni producenci oferują różne wydajności lamp, warto przed zakupem porównać oferty z różnych źródeł. Może się zdarzyć, że lampa o mocy 400W będzie miała u jednego producenta 50000 lumenów, a u innego 58000 lumenów. Hodowcy zawsze zwracają na to uwagę.

Dodatkowo producenci zaczęli produkować żarówki, które wytwarzają spektrum światła na obie fazy wzrostu (uzupełnili barwę czerwoną o nieco barwy niebieskiej), dostosowując je do upraw od początku do końca w optymalnych warunkach świetlnych.

Można przyjąć, że w warunkach idealnych na 1 m2 powierzchni boxu przypada 50000 lumenów. Żarówki HPS o tej wydajności mają moc 400W. W idealnych warunkach do uprawy na 1 m2 powierzchni wykorzystujemy żarówkę 400W.

Im niższa moc żarówki, tym niższa jej wydajność świetlna w lumenach na wat mocy. Poniżej przedstawiam, w jaki sposób przedstawiają się te wartości w stosunku do mocy i zalecanej powierzchni uprawy. Będę za przykład brał warunki idealne (bez minimalnych i optymalnych), czyli 50000 lx. Są to średnie wartości, przy żarówkach o podwyższonej wydajności podane wartości wzrastają.

  • Moc Żarówki [W]: 100, Wydajność świetlna [lm]: 8000-10000, Wydajność świetlna [lm/W]: 80-100, Zalecana powierzchnia boxa [m2]: 0,2.
  • Moc Żarówki [W]: 250, Wydajność świetlna [lm]: 30 000, Wydajność świetlna [lm/W]: 120, Zalecana powierzchnia boxa [m2]: 0,6.
  • Moc Żarówki [W]: 400, Wydajność świetlna [lm]: 50 000, Wydajność świetlna [lm/W]: 125, Zalecana powierzchnia boxa [m2]: 1,0.
  • Moc Żarówki [W]: 600, Wydajność świetlna [lm]: 80000-90000, Wydajność świetlna [lm/W]: 133-150, Zalecana powierzchnia boxa [m2]: 1,6-1,8.
  • Moc Żarówki [W]: 1000, Wydajność świetlna [lm]: 130 000, Wydajność świetlna [lm/W]: 130, Zalecana powierzchnia boxa [m2]: 2,6.

Można zaobserwować, jak wydajność wzrasta wraz ze wzrostem mocy lampy. Dlatego hodowcy bardziej opłaca się zainwestować nieco więcej i zbudować większy box.

Kiedy grower ma już żarówkę, musi zastanowić się nad układem zasilającym. Cyfrowe, wysoce wydajne układy zastępują przestarzałe, często robione w domowych warunkach układy zwykłe. Jeżeli hodowca, zdecyduje się na zakup cyfrowego układu, ma większość roboty za sobą, a oświetlenie na najwyższym poziomie. Jeżeli natomiast nie stać go na drogi osprzęt, musi stosować układy klasyczne. Można je kupić w sklepach z akcesoriami do HPS bądź zbudować samemu z poszczególnych części, zdobycznych lub kupionych.

Do każdej żarówki wymagane są układy zasilające o odmiennych parametrach. Jeżeli hodowca decyduje się na zbudowanie układu zasilającego samemu, będzie potrzebował:

1. Statecznika – największa część całego układu. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę, do jakiej mocy lampy się nadaje. Zwykle stateczniki mogą obsługiwać lampy metalohalogenkowe (MH) oraz sodowe HPS.

2. Zapłonnika – tak samo jak w przypadku statecznika do różnych mocy lamp stosuje się różne zapłonniki. Z powodzeniem można stosować te same do MH, jak i HPS (należy sprawdzić to przed zakupem).

3. Kondensatora – zwiększa żywotność lampy. Nie jest niezbędny, ale na schematach pojawi się również kondensator. Stosuje się je w następujący sposób:

  • 100 W – 13mF;
  • 150 W – 20mF;
  • 250 W – 32mF;
  • 400 W – 50mF°.

Są to kondensatory mocy biernej bądź tzw. kondensatory filtrujące na napięcie zmienne. Hodowcy często nie znają się na elektronice i instalują zestawy bez kondensatorów, co nie robi różnicy w funkcjonowaniu zestawu, ale może nieco skrócić żywotność lampy.

4. Oprawki do lampy.
5. Listwy do zamontowania układu, którą może zastąpić też zwykła deska.

Układ podłącza się dokładnie tak, jak jest to przedstawione na stateczniku. Schematów podłączeniowych jest kilka, dlatego nie umieszczę tu żadnego, aby nie wprowadzać czytelnika w błąd. Jeżeli grower nie da rady pospinać go dokładnie tak, jak jest to przedstawione na stateczniku, i lampa nie będzie działała, może sięgnąć po informacje do Internetu. Po wpisaniu w wyszukiwarce: „układ zapłonowy HPS schemat”, można znaleźć wystarczająco dużo informacji.


Zdjęcie złączonego domowymi sposobami układu zapłonowego HPS. Ten największy element to statecznik; widać na nim wyraźnie schemat podłączenia zestawu.

Kiedy ma się już układ i żarówkę, potrzeba odbłyśnika. Można zakupić go oddzielnie wraz z oprawką do żarówki bądź zrobić samemu. Najlepiej sprawdzają się te zrobione z polerowanej aluminiowej blachy, najlepiej bowiem wtedy odbija światło i rozprasza je w boxie. Jeżeli nie ma się dostępu do blachy aluminiowej, można użyć zwykłej, pokrytej folią aluminiową (sama blacha może pochłaniać zbyt dużą ilość światła). Na rynku jest wiele typów gotowych, profesjonalnych odbłyśników. Świetnie sprawdzają się te z tzw. cooltube, tubą chłodzącą, w których umieszcza się żarówkę osłoniętą szkłem, a po bokach znajdują się otwory przystosowane do zamontowania wentylatorów chłodzących. Nie nadają się do mocnych żarówek, np. 1000W, ale do upraw pod 400W lampą sprawdzają się doskonale.


Zdjęcie kupnego odbłyśnika wraz z oprawką do żarówki.

Następnym etapem jest zamocowanie lampy z odbłyśnikiem. Kiedy grower sam buduje odbłyśnik, będzie musiał pomyśleć, w jaki sposób zawiesić go w boxie. Lampa musi znajdować się na odpowiedniej wysokości, by nie przypalała szczytów roślin. W zależności od mocy lampy jest to wysokość między 20 a 60 centymetrów. Odległość lampy od roślin wpływa też na wzrost konopi; im wyżej wisi lampa, tym roślina bardziej pnie się w górę.

Ważne, by mocować lampę poziomo, a nie pionowo, gdyż pozwala to na lepsze rozproszenie światła. Jeżeli ma się duży, kwadratowy growbox bądź growroom, można pomyśleć o mocowaniu pionowym, lecz jest to zajęcie dla profesjonalistów.

Do podwieszania służą albo linki (odporne na wysokie temperatury), które robi się samemu bądź kupuje gotowe w growshopie, albo łańcuchy, które z jednej strony trzymają odbłyśnik z oprawką, a z drugiej są podwieszone do sufitu boxa na hakach, na których można nimi swobodnie manipulować.


Odbłyśnik od strony zewnętrznej; widać przymocowane linki, którymi można w prosty sposób regulować wysokość.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie konopi
Copyright © UprawaKonopi.com