Metoda Uprawy Soil Water Culture

Opublikowane przez Tomasz Karkes w dniu


sklep z nasionami konopi thc

Na Czym Polega Mieszanka Hydroponiki i Uprawy w Ziemi

Rośliny potrzebują do życia bardzo niewiele: światła, wody, składników odżywczych i powietrza, a dokładnie dwutlenku węgla i tlenu. Powietrze odgrywa bardzo dużą rolę dla korzeni, co zbyt często jest zaniedbywane. Dzisiaj przedstawimy wam nieco nieznaną metodę połączenia zalet uprawy w glebie i hydroponiki.

Różnica Pomiędzy Uprawą w Ziemi a Hydroponiką

Systemy hydroponiczne mają jedną wielką zaletę: korzeniom jednocześnie zapewnia się powietrze i pożywienie, dzięki czemu roślina może rosnąć szybciej. Korzyści te mają jednak również drugą stronę: należy ściśle przestrzegać wartości pH i EC wody, gdyż nawet niewielkie błędy mogą szybko stać się poważnym problemem. Ważną rolę odgrywa tu również temperatura wody, która decyduje o zawartości tlenu w wodzie.

W systemach hydroponicznych korzenie rosną w wełnie skalnej/keramzycie/kokosie lub w doniczkach z siatki, a korzenie muszą być utrzymywane w stałej wilgotności, w przeciwnym razie mogą szybko wyschnąć. Dlatego systemy hydroponiczne mają zawsze automatyczny system nawadniania i/lub napowietrzania.

Nie ma to miejsca w przypadku uprawy w glebie: buforowanie gleby może powodować pewne wahania pH, a także wartość EC jest łatwiejsza do regulacji i ogólnie nie ma to większego znaczenia. Korzenie pozyskują tlen w suchych miejscach, co sprawia, że temperatura roztworu odżywczego schodzi nieco na dalszy plan. Co więcej, ziemia nie musi być podlewana codziennie.

Wadą gleby jest to, że korzenie przez pewien czas po podlaniu nie są optymalnie zaopatrzone w powietrze. Zbyt częste podlewanie może szybko doprowadzić do powstania pleśni, a w najgorszym przypadku również do gnicia korzeni, jeśli będą one cały czas wręczy pływały w wodzie… Powodem tego nie jest jednak to, że roślina nie toleruje zbyt mokrych korzeni, jak często się twierdzi, ale to, że korzenie nie mają dostępu do powietrza i dlatego gniją.

Deep Water Culture – Najbardziej Wydajna Forma Uprawy

W systemie hydroponicznym Deep-Water-Culture, w skrócie DWC, korzenie są całkowicie umieszczone w wodzie i są zaopatrywane w powietrze przez specjalną pompę. Zbiory tej metody są najwyższe, dlatego w Stanach Zjednoczonych metoda ta jest bardzo popularna.

System DWC można bardzo łatwo zbudować samemu: wystarczy doniczka bez dziur lub wiadro, sito do makaronu i pompę powietrza (z kamieniem powietrznym) do akwarium. Jednak i tutaj występują typowe wady: niezwykle ważne jest pH i wymaga ono dokładnej regulacji i weryfikacji, poziom EC jest równie ważny i nigdy nie może być zaniedbywany. Jedyna zaleta: nie potrzebujesz drogiego systemu nawadniania! Wystarczy poczekać, aż pojemnik z wodą będzie prawie pusty i dolać odżywki.

Air Injection Technology

Kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych powstała technologia Air Injection Technology, znana również pod nazwą Soil-Air-Injection-Technology: połączenie Deep Water Culture oraz gleby. Metoda ta jest prosta w wykonaniu, tania i bardzo skuteczna: rośliny rosną szybciej, gęściej i dają większe plony.

Potrzebne są: doniczka bez dziur lub wiadro, pompka powietrza do akwarium z kamieniem powietrznym i ziemia do uprawy. Kamień powietrzny umieszcza się w doniczce/wiadrze, wypełnia go ziemią i umieszcza w nim roślinę. Teraz cała sztuczka polega na tym, że wiadro jest napełniane wodą i włącza się pompę powietrza. Na powierzchni ziemi można dostrzec bąbelki.

Najważniejsze korzyści tej metody są takie, że poziom pH staje się mniej ważny, ponieważ ziemia dużo buforuje, a wartość EC schodzi nieco na dalszy plan. A największa zaleta: korzenie roślin są stale zaopatrywane jednocześnie w wodę i powietrze, o każdej porze dnia i nocy. Dzięki temu rosną szybciej i mogą wchłaniać więcej składników odżywczych.

Air Injection Technology, czyli technologia wtrysku powietrza to idealne połączenie systemu Deep Water Culture i normalnej uprawy w ziemi. Łączy w sobie zalety uprawy hydroponicznej i glebowe, czyli trwały dostęp do składników odżywczych oraz powietrza, podczas gdy wady tych metod, czyli brak kontrola poziomów EC/pH odchodzą na dalszy plan. Zużycie wody w tej metodzie jest nieco wyższe, ponieważ roślina może pobierać jej więcej, a część również wyparowuje, jednak w porównaniu do optymalnego wzrostu i maksymalnych plonów to dosyć nikła wada.

UWAGA: Ta metoda nie jest przeznaczona dla osób początkujących ze względu na szybki wzrost! Składniki odżywcze z ziemi rośliny całkowicie zużywają już po kilku tygodniach i najpóźniej wtedy należy samemu podać nawozu. W systemie Air Injection Technology można stosować zarówno nawozy mineralne, jak i biologiczne. Jedyna wada: nie jest łatwo je wypłukać z roślin tuż przed końcem uprawy. Ale i na to jest sztuczka: wystarczy użyć dwóch wielkościowo jednakowych wiader, które wsadzamy jedno w drugie, z czego to znajdujące się wewnątrz musi mieć porobione dziury. Aby spłukać odżywki z rośliny, wyjmujemy wiadro i czekamy aż spłynie z niego woda.

Wskazówki

  1. Pompa powietrza powinna być dostosowana do wielkości doniczki, czyli średnio 20-30 litrów powietrza na litr ziemi.
  2. Doniczka o pojemności 10 litrów jest w zupełności wystarczająca dla porządnej rośliny.
  3. Wielu growerów wykłada dno wiadra keramzytem, aby powietrze z kamienia powietrznego mogło się równomiernie rozprzestrzeniać.
  4. W żadnym wypadku nie można doprowadzić do całkowitego wyparowania wody z doniczki! Gdy pompa powietrza pracuje na sucho, dochodzi do uszkodzenia jej membrany.

Podsumowanie

Technologia Air Injection Technology jest zdecydowanie warta wypróbowania. Cały potrzebny do tego sprzęt jest tani i łatwy w zdobyciu, a wydajność i szybkość wzrostu roślin zauważalnie wzrastają. Jeśli więc szukasz nowej, bardziej nowoczesnej metody uprawy, zdecydowanie powinieneś wypróbować Air Injection Technology.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie konopi
Copyright © UprawaKonopi.com