Odpowiednia Wentylacja w Uprawie Konopi Indoor

Opublikowane przez Tadeusz Konopka w dniu


sklep z nasionami konopi thc

Wentylacja jest równie ważnym czynnikiem przy uprawach konopi indyjskich, jak lampy (rodzaje lamp opisane są tutaj), ponieważ bez niej rośliny obumierają. Kiedy grower będzie pracował nad odpowiednią wentylacją, musi pamiętać o tym, że rośliny potrzebują świeżego powietrza i dwutlenku węgla, by mógł zachodzić proces fotosyntezy. Do tego zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura może wstrzymać wzrost roślin, a lampy stosowane przy uprawie (poza świetlówkami) wytwarzają bardzo duże ilości ciepła, które musi zostać odprowadzone na zewnątrz boxa. Kiedy buduje się profesjonalne sztuczne środowisko do uprawy, należy przyjąć za normę wymianę powietrza w co najmniej 30% objętości danego boxa na godzinę. Jeżeli zatem posiada się box o wymiarach 1 metr długości, 1 metr szerokości i 1 metr wysokości, to lxlxl=l m3. Oznacza to, że na godzinę dana wentylacja musi wymienić co najmniej 30 m3 powietrza.


Profesjonalna wentylacja w uprawie konopi indyjskich indoor, czyli w pomieszczeniu.

Wentylacja służy także do regulowania temperatury w boxie, a wywoływane przez nią powiewy stymulują roślinę, by rosła zdrowa i miała mocną łodygę.

Kiedy projektuje się box, trzeba pomyśleć, w jaki sposób rozwiąże się ten problem. W przypadku dużych upraw laboratoryjnych bądź profesjonalnych wewnątrz budynków stosuje się wentylatory osiowo-kanałowe albo wentylatory promieniowe.

Wentylatory osiowo-kanałowe wpina się przewodami wentylacyjnymi do otworów w boxie czy cooltube, a z drugiej strony odprowadza się je do kanałów wentylacyjnych w kominie bądź na zewnątrz budynku. Na wylocie wentylatora można zamontować filtr przeciw zapachowy. Można je również montować jako wentylator wtłaczający powietrze do Cooltube, wychładzając żarówkę. Jest to dobra inwestycja, gdyż średnio mają one wydajność 100-300 m3/h, a kosztują niewiele. Wszystkie są dostępne w growshopach.

Wentylatory promieniowe – działają jak turbina. Są bardzo mocne i bardzo drogie. Zalecane do profesjonalnych upraw. W zależności od typu mają przepustowość od ok. 300 do 2000 m3 na godzinę, są głośne i wymagają przewodów wentylacyjnych wyciszonych akustycznie. Można je łączyć z filtrami przeciw zapachowymi i podłączać do wszystkiego, podobnie jak wentylatory osiowo-kanałowe.

Fan (wiatrak chłodzący) – w przypadku dużych upraw potrzeba dodatkowego chłodzenia. Można używać wiatraków do chłodzenia lamp w mniejszych growboxach w przypadku zbyt wysokiej temperatury.

Przewody wentylacyjne – służą do odprowadzania powietrza z boxa z wykorzystaniem profesjonalnych wentylatorów opisanych wyżej. Na rynku dostępne są przewody aluminiowe, Alu/PVC bądź izolowane, wyciszające dźwięk wentylatorów. Są niezbędne w przypadku, gdy hodowcy zależy na dokładnym odprowadzeniu powietrza. Mają różną średnicę (fi). Kiedy kupuje się wentylator o fi 100 mm, to rura także musi mieć fi 100 mm. Jeżeli kupuje się przewody wentylacyjne o innej średnicy niż wentylator, będzie potrzebna redukcja. Przykładem jest redukcja 125/100, gdzie rura o średnicy 125 mm musi wejść w wentylator bądź otwór o średnicy 100 mm. Do łączenia przewodów wentylacyjnych służą samoprzylepne taśmy aluminiowe, można użyć także mocnych taśm technicznych.

Jeżeli wentylacja jest za mocna, przez co temperatura w boxie jest za niska, bądź nie potrzeba tak dużej wymiany powietrza, można zainstalować regulator obrotów, który jest dostępny w każdym growshopie czy sklepie z wentylacją.

Najprostszym z możliwych wentylatorów, a zarazem najtańszym i najczęściej stosowanym przez growerów amatorów jest wentylator z zasilacza komputerowego. Koszty takiego rozwiązania są niewielkie, zresztą wentylator można odzyskać ze starych zasilaczy. Hodowcy często dostają je gratis od pracowników serwisów komputerowych. Jeżeli wentylator ma zasilanie inne niż 220V, to podłącza się go pod zasilacz, często wykorzystując stare ładowarki telefoniczne (po sprawdzeniu zasilania wyjściowego zasilacza oraz zasilania potrzebnego wiatrakowi). Tak wygląda standardowy zestaw wentylatorów:


Zdjęcie 1, amatorski PCBox. Zestaw trzech wentylatorów używanych do wymiany powietrza w growboxie. Jeden wtłacza powietrze do środka (od dołu), drugi wyciąga je na zewnątrz (montowany u góry boxa), a trzeci był zamontowany w środku i chłodził żarówki.

Nie wiem, jaka jest przepustowość powietrza przy zastosowaniu tych wiatraków, ale growerzy radzą sobie doskonale z uprawą przy użyciu tylko tych wiatraków, w boxie o wymiarach 60x60x150 cm. Pod żarówkami energooszczędnymi lub nawet pod lampą HPS 250W. Amatorska uprawa z takimi wentylatorami daje takie wyniki:


Zdjęcie 2, amatorski PCBox. Tak wygląda efekt uprawy z taką wentylacją pod żarówkami energooszczędnymi.

Kiedy lampa będzie wyłączona, można wyłączyć chłodzenie układu oraz zmniejszyć przepływ powietrza w boxie. Ale nie należy wyłączać wszystkich wentylatorów, roślina nadal potrzebuje świeżego powietrza i CO2 do fazy ciemnej fotosyntezy. Tutaj dowiesz się wszystko o zaopatrywaniu uprawy konopi w w CO₂.


Profesjonalny bardzo zaawansowany system uprawy marihuany indoor, w tym wentylacji, sterowany smartfonem (Smart WiFi Grow Kit).

Tego typu zaawansowane systemy uprawy z idealną wentylacją oraz oświetlaniem LED najnowszej generacji, są produkowane i oferowane w krajach w których uprawa konopi indyjskich jest w pełni legalna.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie konopi
Copyright © UprawaKonopi.com