SOG i ScrOG – Techniki Uprawy Konopi

Opublikowane przez Tadeusz Konopka w dniu


sklep z nasionami konopi thc

W tym artykule opiszemy czym są techniki upraw marihuany SOG i ScrOG.

Technika SOG

SOG – z ang. Sea Of Green, Morze Zieleni, to technika powszechnie stosowana przez hodowców, a informacje o niej znajdzie się na każdym forum i blogu konopnym. Chodzi o to, by w małych growboxach, pod niezbyt mocnymi lampami uprawiać jak najwięcej krzaków i zdobyć jak największe zbiory. Wstawia się do boxa klony, a jeżeli ma się więcej nasion konopi to sadzonki, bardzo ciasno. Można użyć to tego nawet dwu trzylitrowych doniczek na cały proces uprawy.


Na zdjęciu przykład uprawy z zastosowaniem techniki SOG, widać ile małych doniczek jest na małej powierzchni uprawowej.

Grower wstawia rośliny obok siebie tak ciasno, jak to tylko możliwe, by wywołać efekt „morza zieleni”. W przypadku sadzonek trzyma je ok. tygodnia w fazie wegetatywnej i przełącza na kwitnienie, dzięki czemu wytworzy się jeden główny, doskonale oświetlony top.
Metoda ta daje możliwość bliskiego oświetlania szczytów roślin i powoduje wykształcanie się zbitych topów na niskich roślinach w niskich growboxach.

Jest to najbardziej wydajna metoda upraw, z uwagi na możliwość uzyskania wysokich plonów z m2 powierzchni boxa. Hodowcy uważają, że najlepiej sprawdza się przy pracy na klonach oraz kiedy posiada się dużo nasion pokolenia F2 z poprzednich upraw. W przypadku zakupu nasion marihuany prosto z banku nasion metoda ta może być nieco za droga bez klonowania.

Technika ScrOG

Według hodowców metoda ta doskonale sprawdza się w minigrowboxach, choć w większych, z wykorzystaniem kilku roślin, też daje wymierne efekty.

ScrOG – Screen Of Green, to jest Ekran Zieleni. Polega na zamontowaniu ok. 30 cm nad doniczką poziomo w boxie siatki o powierzchni boxa. Siatka powinna być zrobiona za pomocą stelaża z listewek oraz sznurków, które będzie moż­na swobodnie rozchylać podczas trenowania rośliny. Oczka siatki powinny mieć wymiary mniej więcej 5×5 cm.


Na zdjęciu przykład uprawy z zastosowaniem techniki ScrOG.

Kiedy grower ma taką siatkę i uprawia wewnątrz boxa jedną roślinę (a jeśli starczy miejsca to więcej) – najlepiej z klona albo feminizowanych nasion – będzie musiał przedłużyć okres wzrostu wegetatywnego do czasu, aż szczyt odgałę­zień znajdzie się w oczkach siatki. Wtedy może przełączyć fotoperiod na kwitnienie, a roślina powinna rozrosnąć się na tyle, by w początkowym stadium kwitnienia zapełnić pozostałe oczka siatki.

Trenowanie rośliny polega na przeciąganiu pojedyn­czych gałęzi przez oczka siatki, by wzrastały równomiernie i każda z nich dostawała dokładnie taką samą ilość światła. Dlatego dla hodowcy ważne jest przedłużenie wega, by urosła bardziej rozłożysta.

Dobrze jest połączyć tę metodę z LST (Zow Stress Training). Zapewni to roślinie więcej szczytów, które grower równomiernie umieści w oczkach siatki. Dodatkowo roślina powinna być przycinana, by odpowiednio się rozkrzewić.

W przypadku trenowania LST dobrze mieć możliwość manipulowania siatką w górę i w dół, by bardziej dopaso­wać ją do wysokości rośliny. Jeżeli hodowca nie zdecyduje się na LST, a chce wykorzystać ScrOG, to pozwoli roślinie uro­snąć nieco wyżej niż docelowy poziom siatki, następnie nagnie ją pod siatką (podczas jej montażu). Konopie będą pró­bowały się wyprostować, co pozwoli poszczególnym topom rosnąć do góry, a roślina będzie rozciągała się w poziomie.

Żeby roślina była bardziej rozłożysta i miała więcej od­gałęzień, grower stosuje ScrOG razem z FIM. Jest to metoda przycinania szczytów, opisana w artykule: Topping, FIM Czyli Trenowanie Roślin Marihuany.

Dodatkowo podczas kontroli takiego zabiegu grower co­dziennie obserwuje roślinę, przeciąga nowe szczyty przez oczka siatki i przycina większe liście, które zasłaniają dostęp do światła mniejszym szczytom, tym samym wspomagając ich szybszy rozwój. Z czasem, po kilku tygodniach kwitnie­nia, roślina przestanie się wciąż rozrastać, a zacznie przybierać na masie topów. Wtedy hodowca będzie mógł ograni­czyć codzienne zabiegi.

W praktyce wygląda to tak, że w boxie o wymiarach 0,5×0,5 m grower może uprawiać do czterech roślin, co wy­starczająco zapełni Ekran Zieleni. Będzie uprawiał rośliny z klonów, gdyż ma wtedy pewność, że każda z nich będzie rozwijała się z taką samą prędkością. Jeżeli chce uprawiać konopie z nasion, musi wybrać nasiona feminizowane jed­nej odmiany, by zapobiec powstawaniu różnic we wzroście i rozgałęzieniach.

Stosując tę metodę, hodowca unika przerośnięcia rośliny, gdyż jeśli urośnie zbyt duża, będzie ciężka w utrzymaniu, nie da rady przeplatać wszystkich jej szczytów przez oczka siatki i de facto da skromniejszy plon od tej mniejszej, ide­alnie pasującej rozmiarami do ekranu i ilości oczek.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie konopi
Copyright © UprawaKonopi.com