Uprawa Roślin Konopi Indyjskiej z Klonów

Opublikowane przez Tomasz Karkes w dniu


sklep z nasionami konopi thc

Pięć Zalet Uprawy Klonów w Porównaniu do Nasion

Istnieją dwa sposoby na rozpoczęcie uprawy roślin marihuany. Można sięgnąć po nasiona, albo gotowe sadzonki, czyli pospolite klony. Podczas gdy większość początkujących growerów sięga po nasiona, to uprawa swoich roślin z klonów też ma swoje korzyści.

1. Szybsza Praca

Używanie sadzonek roślin konopi oznacza znacznie szybsze plony niż używanie nasion, ponieważ pomija się fazę kiełkowania. Kiedy posadzisz nasiona konopi, muszą one najpierw wykiełkować i potrzebują czasu, aby zapuścić korzenie i wytworzyć liście.

Podczas gdy niektóre nasiona kiełkują w ciągu około 24 godzin, inne mogą potrzebować od 2 do 7 dni, aby pokazać pierwsze oznaki kiełkowania. Po otwarciu łuski najpierw widoczny jest korzeń palowy, a następnie wyrastają pierwsze liście, tzw. liście cukrowe.

Od wykiełkowania do momentu uzyskania małej sadzonki cała faza może zająć około 2-3 tygodni w pomieszczeniu do uprawy i nawet do 6 tygodni na zewnątrz. Jeśli jednak użyjesz klonów, ominiesz cały ten proces. Trzeba tylko dać sadzonce trochę czasu na rozwinięcie korzeni. Gdy to się stanie, zwykle wchodzi ona bezpośrednio w fazę wegetatywną.

Pamiętaj też, że niektóre nasiona w ogóle nie kiełkują. Podczas gdy jedne metody kiełkowania są lepsze od innych, żadna z nich nie gwarantuje 100% sukcesu. Dzieje się tak dlatego, że nasiona są delikatne i nawet niewielkie błędy w obchodzeniu się z nimi, temperaturze lub wilgotności mogą negatywnie wpłynąć na kiełkowanie.

2. Mniejsze Koszty

Kolejną zaletą stosowania sadzonek zamiast nasion jest obniżenie kosztów. Zawsze, gdy pracujesz z nasionami, najlepiej jest kupić je od renomowanego banku nasion, aby mieć pewność, że otrzymujesz tą genetykę, na której Ci zależy. Jednak zakup nasion z banków nasion może być bardzo kosztowny. Ceny nasion wahają się od kilku złotych do nawet kilkudziesięciu.

Jeśli planujesz uprawiać więcej niż kilka roślin i przez dłuższy okres czasu, możesz pomyśleć o uprawianiu i utrzymaniu rośliny macierzystej. Dzięki pracy z sadzonkami można uniknąć tych kosztów. Dobra, silna i stabilna roślina macierzysta może wyprodukować niezliczoną ilość sadzonek! Pamiętaj jednak, że klony można pobrać jedynie od roślin pełnosezonowych i nie jest to możliwe w przypadku tzw. autofloweringów, czyli roślin automatycznie kwitnących.

W związku z tym większość doświadczonych hodowców kupuje najpierw nasiona, dzięki czemu mają oni szeroki wybór genetyki do dalszej pracy. Uprawa i utrzymanie zdrowych roślin matecznych również wiąże się z kosztami, ale są one zazwyczaj znacznie niższe niż zakup nowych nasion na początku każdego sezonu.

3. Klony Zawsze Są Płci Żeńskiej

Jedna roślina płci męskiej jest w stanie zapylić setki roślin żeńskich i zagrozić całym zbiorom. Jeśli nie masz w zamiarze produkcji własnych nasion, to musisz za wszelką cenę unikać męskich roślin. Podczas pracy z nasionami większość hodowców wybiera nasiona feminizowane, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia roślin męskich. Nasiona feminizowane są zazwyczaj droższe niż nasiona regularne, co zwiększa koszty całego przedsięwzięcia.

Z kolei sadzonki z roślin żeńskich zawsze będą płci żeńskiej. Należy jednak pamiętać, że częste wycinanie klonów z rośliny matki wywołuje poważny stres, a to może zwiększyć prawdopodobieństwo powstania hermafrodyty i sadzonek o słabych cechach. Dla bezpieczeństwa zalecamy klonowanie rośliny matecznej maksymalnie 4 razy zanim z klona wyprodukujesz nową roślinę matkę.

4. Zawsze Wiesz, Co Otrzymasz

Z paczką nasion jest jak z pudełkiem czekoladek – nigdy nie wiesz, co ci się trafi. Oczywiście, jeśli kupisz nasiona z zaufanego banku nasion, możesz być pewien, że otrzymasz odmianę, za którą zapłaciłeś. Nie masz jednak żadnej pewności co do typów fenotypów, które wykiełkują w Twoim ogrodzie.

Jeśli zasadzisz nasiona tej samej odmiany, prawdopodobnie otrzymasz z nich różne rośliny, które będą się różnić wielkością, działaniem i mocą. Niektórym growerom bardzo zależy na takiej różnorodności w ogrodzie i znalezieniu rzadkich, dobrze ukrytych, różnych fenotypów. Jeśli jednak Twoim celem jest ogród z silnymi, jednolitymi roślinami, to zachowując idealną roślinę macierzystą i pobierając z niej sadzonki, zawsze będziesz miał gwarancję posiadania silnych i jednolitych roślin.

Używanie sadzonek jest bezpiecznym sposobem na wyhodowanie dokładnych klonów istniejącej rośliny w ogrodzie. Dlatego też sadzonki mogą zachować szczególnie silny fenotyp. Eksperymentuj więc z kilkoma odmianami, a gdy znajdziesz swoją wymarzoną roślinę, po prostu ją sklonuj!

Przy odrobinie dbałości i uwagi można wyhodować kilka pokoleń rośliny macierzystej. Jest to dobry sposób, aby mieć stałe, niezawodne zapasy tej samej trawki.

5. Klony Umożliwiają Zebranie Kilku Plonów Jeden za Drugim

Ostatnią zaletą stosowania sadzonek konopi jest możliwość wielokrotnego zbierania plonów. Ponieważ sadzonki pomijają całą fazę kiełkowania rośliny w ciągu roku można zbierać plony nawet kilkakrotnie.

Jeśli uprawiasz na zewnątrz, to z sadzonek możesz uzyskać dodatkowy jeden zbiór tuż przed zimą. Uprawiając w zamkniętych pomieszczeniach, można uprawiać rośliny przez cały rok i utrzymywać stały cykl roślin macierzystych, sadzonek i roślin rosnących.

Efektywne wykorzystanie sadzonek może prowadzić do dodatkowych zbiorów w danym roku, co oznacza oczywiście więcej materiału do spożycia.

Jak widać, istnieje wiele zalet używania sadzonek roślin konopi zamiast nasion! Nic więc dziwnego, że wielu profesjonalnych hodowców je preferuje.

Nawet jeśli na początku może to zająć trochę czasu, aby udoskonalić cały proces klonowania: na pewno się to opłaci. Pamiętaj jednak, że nasiona również mają swoje zalety!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie konopi
Copyright © UprawaKonopi.com