Właściwości Poszczególnych Gatunków Roślin Konopi Indyjskiej

Opublikowane przez Tomasz Karkes w dniu


sklep z nasionami konopi thc

Cannabis Sativa, Cannabis Indica, Cannabis Ruderalis oraz Hybrydy

Konopie indyjskie to starożytne lecznicze zioło. Niestety, w połowie ubiegłego wieku roślina ta została zakazana i zmarginalizowana w wielu krajach świata. Jednak od kilku lat mamy do czynienia ze stanowczym sprzeciwem przeciwko prohibicji marihuany.

Od pewnego czasu w coraz większej ilości krajów na świecie konopie indyjskie i produkty zawierające konopie indyjskie mogą być przepisywane przez lekarzy jako środek medyczny w walce z różnymi schorzeniami i dolegliwościami, a coraz więcej władz rządzących poważnie myśli o legalizacji w celu udostępnienia marihuany szerokiej populacji. To wystarczający powód, aby przyjrzeć się bliżej różnym gatunkom konopi indyjskich, ich pochodzeniu i sposobom działania!

Cannabis Sativa

Pierwotnym domem dla gatunku o nazwie Cannabis Sativa są regiony na całym świecie znajdujące się w pobliżu równika, ale gatunek ten rozwija się również na tutejszych szerokościach geograficznych. Sativa jest najbardziej znanym gatunkiem rośliny konopi, która jest również najbardziej rozpowszechniona. Ma cienkie, długie liście przypominające dłoń z szeroko rozstawionymi palcami. Liść sativy jest również częścią każdego logo konopi.

W swoich regionach pochodzenia i w środowisku naturalnym Cannabis Sativa charakteryzuje się szczególnie wysokim wzrostem i ponadprzeciętnym plonem. Niektóre rośliny dorastają do siedmiu metrów wysokości. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do innych gatunków, sativa w fazie kwitnienia dalej rośnie. Dlatego zaleca się kontrolowanie wzrostu w warunkach indoor lub stosowanie krzyżówek Sativa-Indica. Sativa jest bardzo popularna zarówno w zastosowaniach medycznych, jak i rekreacyjnych. Okoliczność ta wynika z następujących cech:

 • Odurzenie zazwyczaj ogranicza się do mózgu i umysłu
 • Sativa może stymulować, wzmacniać inspirację, kreatywność i dobre samopoczucie
 • Regularne spożywanie sativy może pomóc w koncentracji
 • W większości przypadków spożycia sativy konsumentowi towarzyszy zwiększony apetyt
 • Sativa zmniejsza nudności
 • Użycie sativy może rozweselić i odpędzić zmęczenie
 • Kwiaty o bardzo wysokiej zawartości THC mogą prowadzić do psychodelicznego postrzegania

Cannabis Indica

Indica pochodzi z całego regionu Azji Wschodniej, ale przede wszystkim z Indii, Tybetu, Afganistanu i Nepalu. Jednak nawet tutejsze tereny oferują dogodne warunki dla tego gatunku. Cała roślina ma znacznie mocniejszy i ciemniejszy kolor niż sativa. Liście indici są krótsze i bardziej krępe. Cannabis Indica charakteryzuje się małym, wytrzymałym wzrostem, który jest określany jako krzaczasty, dlatego doskonale nadaje się do uprawy w zamkniętych pomieszczeniach.

Rośliny gatunku Indica mają stosunkowo krótką, ale intensywną fazę wzrostu, która rzadko trwa dłużej niż cztery tygodnie. Na otwartej przestrzeni Indica przestaje rosnąć tuż przed nadejściem chłodniejszej pory roku. Powstają wtedy wspaniałe kwiaty pokryte mnóstwem żywicy. Gęsty wzrost powoduje konieczność zapewnienia odpowiedniej wentylacji. W przeciwnym razie istnieje ryzyko rozwoju pleśni. Następujące cechy wyróżniają Indicę:

 • Odurzenie działa bardziej fizycznie
 • Stosowanie może działać uspokajająco i relaksująco, wysokie dawki mogą powodować objawy zmęczenia
 • Roślinom gatunku Indica przypisuje się działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe
 • W wielu przypadkach po spożyciu Indici może dojść do zwiększenia apetytu i napadów głodu
 • Słuch i dotyk mogą być bardziej wrażliwe

Cannabis Ruderalis

Cannabis Ruderalis to gatunek rośliny konopi o bardzo małym wzroście i występuje w regionach takich jak Chiny, Norwegia, a zwłaszcza Rosja. Ruderalis nadaje się głównie do uprawy indoor. Zawiera bardzo mało THC, co sprawia, że jest często krzyżowany z Sativą i Indicą. Odmiany te nabierają cech charakterystycznych, ale pozostają skompresowane pod względem wielkości i poręczne.

Cechą charakterystyczną Ruderalisa jest wczesne rozpoczęcie kwitnienia, które odbywa się automatycznie i nie zależy od warunków oświetleniowych. Gatunek Cannabis Ruderalis jest bardziej powszechny pod nazwą Automatic bądź jako odmiany autofloweringowe. Dlatego jest on chętnie wykorzystywany do hodowli odmian, które w ciągu 10 tygodni przechodzą cały etap od kiełkowania do zbioru. Ruderalis charakteryzuje się następującymi cechami:

 • Niski, krępy wzrost roślin
 • Pochodzi z chłodniejszych regionów
 • Automatyczne rozpoczęcie fazy kwitnienia
 • Niska zawartość THC i CBD

Hybrydy

Profesjonalni hodowcy nieustannie starają się ulepszać właściwości konopi. Dlatego laik dziwi się, że istnieje tak wiele różnych odmian marihuany. Celem, do którego hodowcy dążą w odniesieniu do krzyżówek lub hybrydowych odmian marihuany, jest poprawa następujących cech:

 • Ilość plonu
 • Odporność na szkodniki
 • Wzrost szerokości i wysokości
 • Automatyczna faza kwitnienia
 • Zawartość THC

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie konopi
Copyright © UprawaKonopi.com