Wszystko o Klonowaniu Konopi Indyjskich
W tym artykule zajmiemy się zagadnieniem klonowania roślin marihuany. Dowiesz się z niego na czym polega klonowanie. Jakie są plusy i minusy klonowania oraz opiszemy etapy klonowania w tym też jaką najlepiej wybrać roślinę do klonowania, czyli tzw. matkę.
Plusy i minusy klonowania
Tak jak wszystko klonowanie ma swoje plusy i minusy. Klonowanie to pobieranie gałęzi od tzw. rośliny matki, wybranej z całej uprawy jako najzdrowszej i posiadającej najlepsze cechy, następnie ukorzenienie tych gałązek i robienie sadzonek gotowych do uprawy.
Niewątpliwym plusem dla rolnika jest to, że z klonów uzyska sadzonki najlepszej jakości, o określonych cechach, bez przymusu zakupu i uprawy z często bardzo drogich nasion. Do tego ukorzenianie jest proste, klony szybko stają się gotowe do przejścia w etap kwitnienia (dla rolników idealne do uprawy ScrOG). Każda roślina uprawiana w ten sposób ma takie same geny, a co za tym idzie: tempo wzrostu, cechy, potencjalną ilość zbiorów i czas kwitnienia. Dodatkowo przy uprawie sensimilla uzyskuje się tylko rośliny żeńskie.
Minusem tego rozwiązania są ograniczone możliwości zakupu oraz fakt, że potrzeba nieco czasu, aby wybrać najlepszą roślinę matkę. Trzeba także zaopatrzyć się w dodatkową przestrzeń, tzw. box dla klonów i roślin matek. Jeżeli rolnikowi to nie przeszkadza, ma możliwość założenia dodatkowego boxa, a zależy mu na ciągłości uprawy, na pewno zainteresuje się tym sposobem.
Istnieje wiele metod klonowania, ale w tej publikacji zostaną opisane podstawy i najprostsze metody, więc skoncentruję się tu tylko na klonowaniu w ziemi, wykorzystywanym przez większość rolników. Jest to prosta metoda, niewymagająca dodatkowego zaopatrzenia w inne podłoża czy nawozy do nich.
Etapy klonowania konopi
Jeżeli rolnik wybiera system uprawy outdoor i chce mieć dużą plantację złożoną tylko z roślin żeńskich o określonych cechach, a na spot wybrać się dwa razy – w celu posadzenia sadzonek w odpowiedniej, nawiezionej glebie, a drugi raz po zbiory, zainteresuje się klonowaniem już w styczniu. Nawet jeżeli wybierałby nasiona feminizowane, może się okazać, że jedna z roślin będzie hermafrodytą i zapyli wszystkie pozostałe. Więc klony dla rolnika zawsze są najlepszym wyborem.
Jeżeli natomiast rolnik uprawia rośliny w systemie indoor i chce mieć ciągłość uprawy (stałe kwitnienie), podzieli swoją uprawę na trzy boxy (odpowiadające trzem etapom):
1. Box z rośliną matką.
2. Box do ukorzeniania klonów (może też służyć do wegetatywnej fazy wzrostu).
3. Box na kwitnienie (może służyć na samo kwitnienie albo na cały cykl wzrostu od czasu ukorzenienia klonów).
Wybór odpowiedniej rośliny matki
Najlepiej, jeśli rolnik zastosuje w tym celu nasiona feminizowane. Nie musi wtedy sadzić całej uprawy i wyszukiwać roślin żeńskich, dodatkowo przedłuży to czas uprawy o kilka tygodni. Ale jeżeli rolnik zdecyduje się na nasiona regularne, to po wykiełkowaniu i wstępnym wzroście roślin musi przełączyć oświetlenie w boxie na kwitnienie. Rośliny szybko zdradzą płeć; wtedy należy oddzielić rośliny męskie od żeńskich i ponownie przełączyć oświetlenie na wzrost wegetatywny. Roślina po kilku tygodniach wróci do fazy wegetatywnej, zacznie wzrastać i po wyborze najlepszych z nich rolnik może zabrać się za klonowanie. Jeżeli natomiast sadzi z nasion feminizowanych, od początku trzyma rośliny na wegu, bez kombinowania.
Rośliny matki cały czas wzrastają wegetatywnie i nigdy nie kwitną. Kiedy rolnik całkowicie ogołoci je z gałązek, może je odświeżyć, dostawiając ukorzenionego klona w miejsce rośliny matki. W ten sposób może zachować profil genetyczny uprawy.
Jeżeli roślin matek jest kilka, to czasem, kiedy rolnik uzyska zbiory ze wszystkich roślin (klonów), jakie zasadził, może powybierać te najlepsze, najmocniejsze, najbardziej odpowiadające jego potrzebom, a z pozostałych zrezygnować. Ważne jest, by opisywać każdą roślinę matkę, by później wiedzieć, z której zostały pobrane klony. Jeżeli wszystkie są tej samej odmiany, rolnik może po prostu oznaczać je numerami, podobnie jak klony.
Kiedy roślina wzrośnie na wysokość kilkudziesięciu centymetrów, a gałęzie służące do klonowania będą miały po dwie partie liści (ok. 4-5 liści na gałązce), można zabrać się za klonowanie.
Dla rolnika bardzo ważne jest, by każdą roślinę matkę trenować poprzez przycinanie i fimowanie. W ten sposób rośliny bardzo mocno się rozkrzewią, dając dziesiątki gałęzi niezbędnych do klonowania.
Klonowanie konopi w ziemi
Do tego rolnik będzie potrzebował boxa do klonów, żyletki lub skalpela, alkoholu do dezynfekcji, doniczek lub małych pojemników (mogą być plastikowe kubeczki z otworami perforacyjnymi) wypełnionych ziemią (kupną, odkażoną, najwyższej jakości) oraz preparatu do ukorzeniania, dostępnego w każdym sklepie ogrodniczym, najczęściej w formie żelu. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w rękawiczki z apteki.
Box dla klonów nie musi być wysoki, jeżeli będzie służył tylko do ukorzeniania (zalecane). Jeżeli rolnik chce tam również trzymać rośliny przez okres wegetatywny, musi zaopatrzyć się w wyższy box.
W małym boxie do ukorzeniania nie musi naświetlać rośliny HPS, wystarczą zwykłe świetlówki. Hodowcy polecają podłużne rury, trzymane nisko nad roślinami. Jeżeli zastosuje się świetlówki, nie będzie potrzeby mocnej wentylacji; wystarczą otwory w boxie, gdyż do klonowania potrzebna jest wysoka wilgotność powietrza, a stosując wentylację, ciężko ją będzie zachować. Wilgotność w przedziale 80-90% to standard. Jeżeli nie uda się jej osiągnąć, można zastosować nawilżacz powietrza albo przykryć rośliny np. odciętymi butelkami plastikowymi z kilkoma otworami, by miały ciągle wysoką wilgotność oraz dostęp do światła. Podczas klonowania naświetla się je przez 18/6 bądź 24 godziny, jak w fazie wegetatywnej. Proces ukorzeniania trwa około tygodnia. Po tym czasie można wstawić klony do docelowego boxa, gdzie przejdą przez cały proces uprawy.
Cały proces klonowania powinien odbywać się w sterylnych warunkach, należy używać rękawiczek, by nie zarazić gałązek. Wysoka wilgotność przy ukorzenianiu stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni, dlatego sterylność jest tu najważniejsza.
Przygotowany rolnik bierze się do pracy. Wybiera gałązkę, którą chce ukorzenić, a następnie tnie ją tak, by miała długość ok. 10 cm oraz 4-5 liści. Ucina ją zdecydowanym ruchem żyletką lub skalpelem pod kątem 30-45°. Tak przygotowaną gałązkę zabiera w miejsce pracy.
Odcina od gałęzi niższe liście (2-3), mniej więcej do połowy długości gałązki (licząc od miejsca cięcia). Nabiera żelu do ukorzeniania na żyletkę lub skalpel i obsmarowuje obficie łodygę klona. Jeżeli weźmie za dużo żelu, nie dodaje go z powrotem do opakowania, gdyż może być zakażony. Nie boi się używać żelu, gdyż działa on ochronnie na klony i pozwala im bezstresowo się ukorzenić.
Tak przygotowanego klona umieszcza się w ziemi (w uprzednio zrobionym otworze) na głębokości ok. 4 cm, obsypuje ziemią, ugniata ją i obficie podlewa. Następnie klona umieszcza się w boxie o wysokiej wilgotności i zrasza wodą. Można zraszać go nawet dwa razy dziennie w celu zachowania wysokiej wilgotności. Nie można dopuścić do tego, by ziemia wyschła! Małe ilości wody można lać codziennie.
Proces ukorzeniania trwa ok. tygodnia. Po tym czasie, kiedy roślinka wygląda na zdrową, rolnik może umieścić ją w miejscu docelowej uprawy. Jeżeli decyduje się na uprawę Outdoor z klonów, podczas ukorzeniania musi potrzymać roślinę dłużej pod lampami, przynajmniej 2 tygodnie, by roślina nie doznała szoku na dworze.
0 komentarzy