Kiełkowanie i Sadzenie Nasion Marihuany

Opublikowane przez Tadeusz Konopka w dniu


sklep z nasionami konopi thc

Każdy hodowca marihuany, oczywiście w krajach, gdzie jest to dozwolone, ma dwa sposoby, aby jego nasiona marihuany wykiełkowały.

Kiełkowanie nasion marihuany

Kiełkowanie nasion marihuany z moczeniem w szklance z wodą oraz przeniesienie nasion na wilgotne chusteczki.


Pierwszą metodą jest kiełkowanie nasiona marihuany na chusteczkach. Nasiona wrzuca się do szklanki z wodą na 3-5 godzin, aby napęczniały i zatonęły. Po upływie tego czasu, należy położyć na płaskim naczyniu na kilka warstw chusteczek higienicznych i przykryć jedną, aby wilgoć docierała z każdej strony, a następnie wlać wodę i dolewać jej, co kilka godzin, aby chusteczki pozostawały wilgotne. Ważne jest żeby przy tej metodzie kiełkowania nasiona, były one cały czas w ciemnym miejscu. Po wydostaniu się kiełka, nasionko sadzimy kiełkiem do dołu. Kiełek powinien mieć długość od 2 do 5mm, w innym przypadku wzrasta ryzyko uszkodzenia.

Kiełkowanie nasion marihuany z moczeniem w szklance z wodą oraz przeniesienie nasion do gleby.


Metoda „z wody do gleby” jest drugą popularną metodą przeprowadzenia kiełkowania nasiona marihuany. Należy wrzucić nasionko do szklanki z wodą, a następnie poczekać aż napęcznieje i opadnie na dno. Jeżeli tak się nie stanie w ciągu 3-5 godzin, delikatnie należy dotknąć nasionko palcem, aby zanurzyło się poniżej tafli wody. Jeżeli, mimo to, nasionko nie opadnie na dno, to tak czy owak można przejść do przeniesienia nasionka do gleby, zakopujemy je w ziemi nie głębiej niż 0,5cm i dajemy na słońce (uprawa outdoor), lub pod lampę (uprawa indoor). Po około 7 dniach z ziemi powinny wyjść roślinki.

Największy błąd podczas kiełkowania nasion marihuany metodą moczenia w szklance z wodą.

Nie należy trzymać w wodzie nasion tak długo aż wykiełkują. W prawdzie trzymając je długo w wodzie wykiełkują, ale naciągną przy tym za dużo wody. I co się stanie? po prostu zgniją nic z nich nie będzie. Kiełek stanie w rozwoju, zrobi się z niego biała papka lub zacznie czernieć i umrze. Roślinka z takiego kiełka nie rozwinie się.

Poprawne sadzenie nasion marihuany

Każdy początkujący hodowca zadaje sobie pytanie „jak poprawnie zasadzić nasiona marihuany?”. Pocieszającym faktem, zatem będzie, iż nasiona marihuany nie są zbyt wymagające. By zasadzić wykiełkowane nasiona marihuany wystarczy średniej wielkości i pojemności pojemnik, np. po jogurcie. Na dnie należy wyciąć ostrym narzędziem kilka dziurek o średnicy około 5mm. Następnie do pojemnika trzeba wsypać mieszankę ziemi, ważne by była taka sama jak w doniczce docelowej. Sadzenie niezależnie od wybranej metody wygląda podobnie. Trzeba wykopać dołek o głębokości około 5mm, delikatnie włożyć nasze wykiełkowane nasionko do dołka, przysypać ziemią, po czym bardzo delikatnie uklepać i podlać drobną ilością wody. Można używać spryskiwacza do kwiatków, by dozować niewielką ilość wody i nie wypłukać z ziemi nasionka. Powierzchnie ziemi należy posypać drobnym keramzytem, by zapewnić większą wilgotność z góry, czyli dobre warunki dla rozwoju korzenia. Trzeba pamiętać, żeby używać czystych narzędzi, temperatura otoczenia nie wynosiła mniej niż 24 stopni Celsiusa i nigdy nie dotykać kiełków palcami. Ważnym elementem bez którego roślinka nie wyjdzie z ziemi jest zapewnienie jej odpowiedniego światła. Przy uprawie outdoor, czyli na dworze, należny zapewnić jej jak najwięcej słońca. A przy uprawie indoor, czyli w domu, należny zapewnić jak najlepsze oświetlenie, lampą.

Najczęstsze błędy podczas sadzenia nasion marihuany

Początkujący hodowcy często popełniają błędy sadząc swoje nasiona marihuany. Jest szereg podstawowych i najczęstszych błędów dotyczących sadzenia, tu zostanie przytoczonych kilka najbardziej istotnych. Pierwszym jest rozgrzebywanie ziemi, aby sprawdzić, co tam u naszego nasionka. Kolejnymi błędami jest przelewanie, lub przesuszanie gleby. Przelewanie wodą nasion marihuany doprowadzi do zgnicia, lub pojawienia się grzybów, zaś przesuszenie zahamuje rozwój rośliny, jak i może zniszczyć nasze nasiono. Następnymi problemami w hodowli jest zła temperatura – zbyt ciepło lub zbyt zimno. Temperatura powinna być pokojowa, czyli 24 stopni Celsjusza. Karygodne jest również sadzenie zbyt płytko lub zbyt głęboko nasion marihuany. Zbyt głęboko zasadzone opóźni rozwój naszego nasiona, a zbyt płytko naraża je na wyschnięcie. Zbyt ubita lub zbyt sypka ziemia, również jest problemem, ponieważ zbyt ubita nie dopuści dostatecznej ilości tlenu do nasionka, a zbyt luźna sprawi, że nasiono będzie otoczone większą ilością powietrza niż gleby, co spowoduje nikłe chłonięcie wilgoci. Ostatnimi z błędów są grzyby w glebie oraz niekiełkujące nasionka. Grzyby w glebie atakują słabe, młode korzonki, przez co mogą się przewracać, dlatego trzeba zwracać na czystość naczyń, w których sadzi się nasionka. Niekiełkujące nasionka wcześniej zapewne nie były odpowiednio przechowywane. Zdrowe nasionka powinny być ciemnobrązowe, jasne lub białawe są niedojrzałe i należy ich unikać.

Jeśli przeczytałeś ten artykuł to na pewno poprawnie wykiełkujesz swoje nasiona marihuany. Po czym wyjdą z ziemi i zaczną rosnąć. Pamiętaj jednak że kiełkowanie oraz uprawa konopi indyjskich w Polsce jest zabroniona. Możesz to robić jedynie w kraju w którym jest to legalne, np. w Hiszpanii.


9 komentarzy

Pan Trawka · 29 czerwca 2019 o 12:28

Bardzo fajnie napisany poradnik, teraz już wiem jak kiełkować nasiona. Szkoda ze wcześniej na niego nie trafiłem. Kiedyś wyczytałem na jakimś forum że trzeba nasiona moczyć nawet 48h aż wykiełkują i tak robiłem do tej pory. Owszem Kiełkowały, ale tak jak tutaj jest opisane czasem działo się tak że część wykiełkowała i stawała w rozwoju. Kiełek dalej nie rósł a później po prostu zgnił. Kiedyś myślałem że to wina nasion.

Wituś Chrząszcz · 1 lipca 2019 o 16:56

A czy nasiona w naturalnych warunkach lądują w wodzie np. w jeziorze i tam kiełkują? Pytanie na które jest tylko jedna odpowiedź, nie lądują w wodzie (jeziorze czy rzece). Więc kiełkowanie w wodzie jest nie naturalne, a my ogrodnicy mamy zapewnić swoim roślinom jak najlepsze naturalne warunki. Dlatego ja wkładam nasiona bezpośrednio do ziemi na głębokość max 5mm, czekam do 10 dni i 90% wychodzi z ziemi w postaci ładniej roślinki.

    JOK3R · 1 czerwca 2020 o 23:06

    a czy naturalne jest że nasiona zakopują się pod ziemia? 😀 Nasiona naturalnie chłoną wodę po zimowych roztopach lub po ulewnych deszczach. Jakbyś chodził na biologię zamiast uciekał na wagary i jarał blanty to byś wiedział!

      Hwast · 3 sierpnia 2020 o 21:20

      Z tym zakopywaniem nasion w ziemi to wziąłeś sobie to za bardzo do serca. Nie zakopuje się ich głęboko, bardziej delikatnie przykrywa ziemią, dosłownie na grubość paznokcia. Jak już mowa o biologii to nasiona potrzebują do rozwoju nie tylko wodę, ale właśnie też glebę, makro mikro elementy, które są w niej. Nie wystarczy im sama woda a muszą być odpowiednie warunki, ziemia tworzy im odpowiednie miejsce do rozwoju. W naturalnych warunkach nasiona opadają na glebę, leżą tam całą zimę i przez to są też opatulone ziemią, liśćmi z drzew, które też spadną itp. i wiosną kiedy przyświeci słońce dając im tym znak kiełkują.

Plantator · 6 lipca 2019 o 20:25

Z tym moczeniem nasion to taka metoda na „farta”. Albo się uda i są szybko kiełki albo kiełki staną w rozwoju i zgniją. Można pomoczyć chwilę, tak jak w tym poradniku pisze 3-5 godzin ale nie jak wypisują na gimbuskich forach typu haszysz com po 48 godzin.

grower · 8 lipca 2019 o 13:29

Moczyć można tylko stare nasiona, które mają twardą skorupkę. W tym artykule https://seeds.com.pl/jak-kielkowac-nasiona-marihuany/ są dość obszernie opisane wszystkie metody kiełkowania nasion. I opisywana metoda z moczeniem nasion tyczy się tylko starych pestek. Jeśli zmoczymy zbyt długo świeże nasiona, to albo wcale nie wykiełkują a jedynie się otworzą z widoczną białą papką zamiast kiełka, albo wykiełkują, ale kiełek stanie w rozwoju i zgnije. Dzieje się tak bo nasionko dostanie zbyt dużo wilgoci i najzwyczajniej zacznie gnić. Tak jak było to już wspomniane.

Romek Kot · 9 lipca 2019 o 18:40

Bardzo dobry artykuł. Chociaż znalazłem jeszcze taki poradnik „jak kiełkować nasiona marihuany”, na forum https://forum.kanabis.info/archiwum3/viewtopic.php?f=22&t=83 z obrazkami i dobrze tłumaczący jak wykiełkować pestki. Ogólnie w Internecie jest masę poradników, porad itp. jak kiełkować nasiona. Problem w tym że ludzie piszą masę bzdur, gimby na forach piszę tylko po to żeby nabijać sobie posty. Pozycjonerzy od SEO, co robią pozycje dla sklepów z nasionami marihuany, piszą teksy, które nie mają nic wspólnego z prawdą, piszę je tylko po to żeby wsadzić w taki tekst link do sklepu. Później ludzie to czytają i się tym sugerują a później płaczą że im nasiona nie kiełkują.

Daniel Socha... · 28 sierpnia 2022 o 22:50

Warto przeczytać 😉 👍

Kiełki · 25 marca 2024 o 14:01

Solidny poradnik jak kiełkować nasiona, wcześniej czytałem inne i nie zawsze wszystkie kiełkowały. Po przeczytaniu tego poradnika frekwencja jest dużo lepsza. Pozdrawiam autora 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie konopi
Copyright © UprawaKonopi.com