Rola Zaburzeń Snu w Związku Między Używaniem Konopi Indyjskich a Objawami Psychotycznymi

Opublikowane przez Tomasz Karkes w dniu


sklep z nasionami konopi thc

Dlaczego osoby zażywające konopie indyjskie są narażone na zwiększone ryzyko psychozy? Badanie przeprowadzone wśród uczniów sugeruje, że zaburzenia snu mogą tu odgrywać pewną rolę.

Spać jak suseł. Mówimy tak, gdy ktoś ma głęboki i mocny sen. Jak ważny jest dobry sen, zauważamy szczególnie wtedy, gdy mamy z nim problemy. Osoby dotknięte bezsennością oraz problemami ze snem odczuwają zmęczenie i nie są w stanie się skoncentrować. W skrajnym niedoborze snu mogą pojawić się nawet objawy psychotyczne, takie jak urojenia lub halucynacje.

Zażywanie konopi indyjskich również ma wpływ na sen. W krótkiej perspektywie palenie może sprzyjać zasypianiu, jednak na dłuższą metę zażywanie konopi indyjskich ma negatywny wpływ na jakość snu. Podejrzewa się również, że zażywanie konopi indyjskich powoduje psychozy. Czy zaburzenia snu mogą odgrywać rolę w powiązaniu między używaniem konopi indyjskich a psychozą? Naukowcy z Kanady zbadali ten problem w długoterminowym badaniu z udziałem młodzieży.

W corocznych ankietach dyrektor szkoły Julien Ouellet i jego zespół towarzyszyli 381 uczniom od siódmej do jedenastej klasy. Badacze przeprowadzili wywiady z nastolatkami na temat zażywania konopi indyjskich i jakości snu. Ponadto rejestrowali objawy, które mogą wystąpić w przypadku psychozy. Może to być na przykład złudzenie, że inni ludzie potrafią czytać w myślach lub halucynacja, że słyszymy rzeczy, których inni nie słyszą.

Zażywanie Konopi Indyjskich i Zaburzenia Snu Wpływają Na Siebie Wzajemnie

W rezultacie naukowcy byli w stanie wykazać, że zażywanie konopi indyjskich i zaburzenia snu wpływają na siebie nawzajem. Gdy nastolatkowie palili marihuanę, rok później zgłaszali więcej problemów ze snem. Z kolei młodzież z zaburzeniami snu rok później paliła więcej niż młodzież bez zaburzeń snu.

Można sobie wyobrazić, że z jednej strony THC niekorzystnie wpływa na wewnętrzny zegar, ponieważ jest on kontrolowany między innymi przez endogenne kannabinoidy. Z drugiej strony, możliwe jest też, że marihuana może być również używana jako środek nasenny.

Sen Pośredniczy w Związku Między Konopiami Indyjskimi a Objawami Psychotycznymi

Badanie wśród uczniów wykazało również, że objawy psychotyczne są związane z dwuletnim opóźnieniem zażywania konopi indyjskich. Wydaje się, że palenie marihuany początkowo obniża jakość snu, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia objawów psychotycznych. Zaburzenia snu pełni zatem funkcję pośrednika między konopiami indyjskimi a psychozą.

Jednak zaburzenia snu z pewnością nie są jedynym wyjaśnieniem związku między konopiami indyjskimi a psychozą. Jednak badania sugerują, że poprawa jakości snu może być potencjalną strategią zmniejszenia ryzyka psychozy. Na przykład, jeśli kiedykolwiek miałeś objawy podobne do psychozy, dobrze jest zadbać o dobry sen. Nie musisz spać całą zimę jak świstak. Dla większości nastolatków wystarczy około 8 godzin snu na dobę.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie konopi
Copyright © UprawaKonopi.com