Na Co Należy Zwracać Uwagę Przy Kiełkowaniu Nasion Konopi Indyjskich?
Konopie są jedną z najstarszych roślin uprawnych ludzkości. Do początku XX wieku, zanim prohibicja zaczęła się rozprzestrzeniać, rolnicy w Europie Środkowej uprawiali na polach m.in. konopie.
Konopie są w zasadzie bardzo wytrzymałą i łatwą w pielęgnacji rośliną, która jest z powodzeniem uprawiana od czasów starożytnych. Niemniej jednak, podczas uprawy roślin konopi z nasion, istnieje kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, aby otrzymać witalne i produktywne rośliny.
Konopie Kiełkują w Ciemności
Fakt, że konopie są kiełkują w ciemności, jest jednym z najważniejszych punktów, które należy wziąć pod uwagę. Oznacza to, że nasiona muszą znajdować się w całkowitej ciemności, aby mogły optymalnie kiełkować. Światło słoneczne znacznie ograniczyłoby zdolność kiełkowania. Dlatego ważne jest, aby nasiona wysiewane w glebie były całkowicie nią pokryte. Opinie na temat wymaganej głębokości do optymalnego kiełkowania są nieco różne, ale idealna głębokość do kiełkowania nasion konopi to 1-2 cm, co w zupełności wystarczy do całkowitej ochrony nasiona przed światłem otoczenia.
Pokrycie świeżych nasion konopi glebą, oprócz ochrony przed światłem, spełnia jeszcze jedną ważną funkcję, a mianowicie późniejsze odpadnięcie łuski nasion. W idealnym przypadku nasiona kiełkują w glebie, a sadzonka rośnie w kierunku powierzchni. Powodem, dla którego sadzonka rośnie w kierunku powierzchni pomimo ciemności, a nie w innym kierunku, jest efekt zwany grawitropizmem.
W roślinie konopi znajdują się małe receptory, które reagują na pole grawitacyjne Ziemi i w ten sposób wiedzą, gdzie jest góra i dół. Podczas penetracji gleby w kierunku powierzchni, łuska nasion jest idealnie usuwana. Jeśli łuska nadal znajduje się na sadzonce z powodu zbyt płytkiego doboru głębokości, może zaistnieć konieczność ręcznego usunięcia łuski. Istnieje jednak wtedy ryzyko uszkodzenia młodej i delikatnej rośliny.
Należy Zachować Ostrożność Podczas Wstępnego Kiełkowania w Innych Podłożach
Niektórzy wolą nie wsadzać nasion konopi bezpośrednio do gleby, ale pozwolić im najpierw wykiełkować, na przykład na chusteczce nasączonej wodą. Jest to dobra metoda, ale wiąże się z wieloma zagrożeniami. Może się zdarzyć, że cienkie i delikatne włoski korzeni utkną w chusteczce. Jeśli chcesz przenieść sadzonkę z chusteczki do gleby, istnieje ryzyko uszkodzenia korzeni. Również wilgoć obecna w tej metodzie jest zbyt duża dla nasion konopi. Podłoże powinno być równomiernie wilgotne, ale nie mokre. Najgorszym sposobem kiełkowania jest zanurzenie nasion w szklance wody, gdyż wtedy gniją. Jest to dobra metoda tylko w przypadku bardzo starych nasion, których skorupka jest bardzo twarda. Woda ma wtedy za zadanie ją zmiękczyć.
Do tego dochodzi fakt, że przesadzanie z doniczkami w zasadzie zawsze oznacza stres dla roślin. Jest on jeszcze wyższy dla sadzonek niż dla już silnych roślin. Najbezpieczniejszą metodą jest wykiełkowanie nasion bezpośrednio w glebie. Glebę należy wtedy równomiernie i regularnie nawilżać, ale należy unikać stagnacji. Jako glebę korzystnie stosuje się zwykłą glebę siewną. Niektóre gleby są jednak tak suche, że są hydrofobowe. Oznacza to, że jeśli napełnisz doniczkę ziemi wodą, duża jej część wypłynie z powrotem na dół, bez zwilżenia gleby w środku.
W takich przypadkach zaleca się zalewanie gleby wodą, mieszając ją, aż będzie równomiernie wilgotna. Wartość pH gleby najlepiej mieści się w zakresie lekko kwaśnym, około 6 do 6,5. Alternatywą dla tradycyjnej gleby może być użycie gotowych bloków wykonanych z wełny skalnej lub mieszanki torfu i włókna kokosowego. Bloki te zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednim stężeniu i dzięki swojej konsystencji tworzą idealny mikroklimat z odpowiednim poziomem nawilżenia i wentylacji.
Dwa Ważne Aspekty, Czyli Światło i Temperatura
Optymalna temperatura kiełkowania wynosi od 20 do 25°C. Temperatura otoczenia nie powinna być wyższa lub niższa od tej wartości granicznej, ponieważ w przeciwnym razie szybkość kiełkowania znacznie spadnie lub nasiona utracą zdolność kiełkowania. Wilgotność powietrza powinna wynosić ponad 70%. Wskazane jest odtworzenie tych niezbędnych parametrów w polu uprawowym, aby zapewnić roślinie optymalny start. Zasadniczo parapet może również zapewnić te warunki, pod warunkiem zapewnienia wystarczającej ilości światła słonecznego.
W optymalnych warunkach pierwsze kiełki pojawią się już po kilku dniach. Od teraz światło zaczyna odgrywać kluczową rolę. Roślina powinna być teraz w stanie natychmiast rozpocząć fotosyntezę, ponieważ od tej pory pozyskuje z niej wiele niezbędnych składników odżywczych. Teraz, gdy zapewnione jest odpowiednie oświetlenie, roślina może rozpocząć fazę wegetatywną.
0 komentarzy