Mainlining, Czyli Zwiększająca i Optymalizująca Plony Metoda Uprawy
Na Czym Polega Mainlining, Zwany Też Jako Mainfolding Lub Fluxing
Dziedzina uprawy roślin marihuany jest pełna innowacji i postępu. Ciągle tworzone są nowe metody uprawy oraz techniki wspomagające wzrost tych roślin. Mają one tylko jeden główny cel: zwiększenie i polepszenie plonów.
Mainlining, zwany również jako mainfolding lub fluxing, to metoda uprawy, która przez ostanie lata zyskała na popularności. Celem mainliningu jest uzyskanie jak największego plonu na jak najmniejszej powierzchni uprawy. Uzyskuje się to również poprzez zastosowanie mieszanki metod LST (Low Stress Training) oraz toppingu.
Co To Jest Mainlining?
Mainlining polega na silnym manipulowaniu i kształtowaniu rośliny podczas fazy wegetatywnej. Głównym celem tej techniki hodowlanej jest zachęcenie sadzonek do rozwoju różnorodnych łodyg lub takich w kształcie litery Y.
W ten sposób powstaje centralny węzeł dla równomiernego rozprowadzania energii od korzeni po kwiaty. Reszta rośliny rozwija się z tego pojedynczego węzła. Proces ten jest częściowo osiągany przez topping i jest powtarzany, gdy w fazie wegetatywnej odrośnie wystarczająca ilość pędów, co podwaja liczbę głównych kwiatostanów podczas tej fazy.
Można to powtarzać ilekroć mamy na to ochotę i średnio dzięki takiej ingerencji powstaje od 4 do 32 głównych kwiatostanów. Wszystko to zależy od dostępnej przestrzeni.
A propos dostępnego miejsca… Jest to jedna z głównych zalet mainliningu, gdyż dzięki tej metodzie rośliny są dopasowywane do dostępnej powierzchni. Hodowcy, którzy mają do dyspozycji tylko małego growboxa mogą skorzystać z tej techniki, wybierając roślinę z 4-8 głównymi kwiatostanami. Natomiast growerzy, którzy posiadają większe namioty do uprawy lub otwartą przestrzeń mogą w pełni wykorzystać potencjał rośliny i stworzyć do 32 głównych kwiatostanów.
Dlaczego jednak warto wybrać mainlining nad wszystkie inne sprawdzone metody uprawy? Jakie są tego korzyści?
Zalety Mainliningu
Najważniejszą i główną zaletą mainliningu jest to, że ta metoda przynosi naprawdę większe plony. Tworzenie się węzłów w kształcie litery Y podczas treningu prowadzi do równomiernego rozprowadzania składników odżywczych i energii w całej roślinie. Oznacza to, że każdy top jest jednolity pod względem gęstości, wielkości i wyglądu. Prawdopodobieństwo powstania małych popcornowych pączków jest również bardzo małe! Zamiast tego wszystkie kwiaty tworzą oszałamiające kolumny z wysokiej jakości żywicznych kwiatów.
Ponieważ mainlining oznacza powstanie rozłożystego i jednolitego parasola z liści, wszystkie kwiaty znajdują się w bliskiej odległości od źródła światła. Jest to kolejny czynnik, który przyczynia się do powstawania równomiernych kwiatów. Taka jednorodność pąków jest bardzo korzystne dla growerów.
Po pierwsze, znacznie ułatwia przenoszenie rośliny. Również suszenie, utwardzanie i przetwarzanie staje się szybsze i łatwiejsze. Kwiaty tej samej wielkości magazynują podobne ilości wody, a następnie wysychają i twardnieją w tym samym tempie, dzięki czemu mniej rzeczy może pójść nie tak.
Otwarta i rozłożysta roślina oznacza również mniejsze ryzyko pojawienia się pleśni. Poprawia się przepływ powietrza, co sprzyja wymianie gazów w liściach.
Mainlining oznacza, że jako hodowca otrzymujesz znacznie więcej zasobów niż inwestujesz w swoje rośliny. Te same ilości składników odżywczych, wody i światła mogą dać o wiele większe plony niż roślina, która nie jest poddana żadnym metodom. Jeśli więc hodowcy zastosują mainlining, ich praca zwróci się kilkukrotnie.
Kolejną zaletą tej metody jest jej prostota. W porównaniu z innymi metodami uprawy mainlining jest bardzo łatwy w zastosowaniu. Kiedy wszystko jest już ustawione, pozostaje tylko kwestia konserwacji parasola. Produkt końcowy jest również wizualnie piękniejszy niż w przypadku tradycyjnych metod uprawy. Eleganckie, kolumnowe topy są imponujące i zdecydowanie bardziej atrakcyjne dla oka.
Wady Mainliningu
Jak wszystko w życiu, wszystkie te zalety bez wad byłyby zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe. Wady nie są jednak zbyt negatywne i nie są aż tak straszne, aby zniechęcić hodowców do korzystania z tej niezawodnej i skutecznej metody.
Główną wadą mainliningu jest czas, ponieważ zależy od tego, jak ekstremalnie chcesz uformować swoją roślinę. Niektórzy growerzy nadają roślinom wyjątkowo fajny wygląd, ale może to szybko wydłużyć cały cykl wzrostu roślin o tydzień lub dwa. Dzieje się tak, ponieważ po toppingu i LST rośliny są w stresie i potrzebują dodatkowego czasu na regenerację.
Chociaż ogólnie rzecz biorąc nie jest to nic wielkiego, to dla niektórych growerów może to mieć duże znaczenie.
Ze względu na dodatkowy czas, mainlining nie opłaca się w przypadku odmian automatycznie kwitnących. Automaty mają bardzo szybkie cykle wzrostu i zanim ta metoda zacznie przynosić efekty, minie połowa całego ich rozwoju. Może to mieć negatywny wpływ na całkowity plon.
Na Czym Polega Mainlining?
Zanim zastosujemy mainlining, należy poczekać, aż roślina wytworzy minimum 5 węzłów. Wtedy odcinamy topujemy wszystko powyżej i usuwamy wszystkie wierzchołki pędów poniżej 3 węzła. Dzięki takiej operacji powstaje wymagana forma litery Y. Zanim przejdziemy do następnej czynności, należy dać roślinie kilka dni na regenerację po takim stresie.
Twoja roślina ma teraz 2 główne pędy. Należy je związać odpowiednim sznurkiem lub drutem, czyli stosujemy LST. Pozwoli to na wzrost wszerz zamiast do góry. Należy być przy tym bardzo ostrożnym i uważać, aby nie odłamać gałęzi!
Po krótkim czasie roślina będzie miała 4 główne pędy. Proces ten można następnie powtarzać dowolną ilość razy, co prowadzi do zwiększenia plonów. Pamiętaj jednak, że im częściej powtarzasz ten proces, tym dłużej trwa faza wegetatywna.
Kiedy już osiągniesz pożądaną ilość podziałów, to tylko kwestia czasu, zanim będziesz mógł zebrać plony jednorodnych topów. Regularne, lekkie przerzedzanie roślin podczas całego cyklu wzrostu zapewnia również odpowiednią dystrybucję światła i zapobiega marnotrawieniu energii przez rośliny na duże, niekoniecznie potrzebne liście wachlarzowe. Usuń te liście, jeśli zrobi się za ciasno.
0 komentarzy