Wciornastki – Czym Są, Jak Je Rozpoznać i Jak Się Ich Pozbyć?

Opublikowane przez Tomasz Karkes w dniu


sklep z nasionami konopi thc

Choroby i Szkodniki Na Roślinach Konopi Indyjskich

Jeśli rozważasz uprawę roślin konopi indyjskich w zamkniętym pomieszczeniu, to warto regularnie kontrolować swoje rośliny, gdyż istnieją takie grupy szkodników, które mają tendencję do inwazji na rośliny rosnące szczególnie w szklarniach lub indoor. Do takiej grupy szkodników nalezą właśnie wciornastki.

Wciornastki to małe owady, które wdzierają się w rośliny i wysysają ich zawartość. W zależności od etapu życiowego cyklu, który osiągnęły wciornastki, można je łatwo wykryć gołym okiem. W pełni rozwinięte mają około 1-2 mm długości i choć wydają się małe i nieistotne, to jeśli nic z nimi nie zrobimy, mogą spowodować poważne problemy i wyrządzić wiele szkód na roślinach. Szczególnie szkodliwe są one we wczesnych fazach wzrostu roślin konopi indyjskich.

Najczęstszym gatunkiem występującym na konopiach jest fankliniella occidentalis, powszechnie znany jako wciornastek zachodni. Pocieszeniem może być fakt, że jeśli wykryjemy jego owady wystarczająco wcześnie, uszkodzenia na roślinach nie będą trwałe. Wciornastki atakują wiele roślin, nie tylko konopie indyjskie. Na domiar złego, wciornastki mogą latać, co ułatwia im przemieszczanie się z jednej rośliny do następnej, niezależnie od tego, czy chodzi o konopie indyjskie, owoce czy warzywa.

Jak Wyglądają Owady Wciornastek?

Pierwszymi oznakami inwazji wciornastek są małe srebrne ślady pozostawione w poprzek liści roślin. Podobnie jak ślad pozostawiony przez węża, tak i śladom po wciornastkach towarzyszy żółknięcie lub brązowienie brzegów liści. Wciornastki uszkadzają zewnętrzną warstwę struktury rośliny, zeskrobując powierzchnię liści i wysysając z nich sok. Nieleczone liście zdeformują się i zaczną obumierać.

Kiedy wciornastki osiągną swój w pełni rozwinięty kształt, można je również rozpoznać, jak pełzają po samej roślinie. Konieczna jest uważna obserwacja, ponieważ są one z natury świetne w kamuflażu, ale kiedy osiągną punkt, w którym są widoczne, zazwyczaj zdążyły już wyrządzić tyle szkód, że ich konsekwencje nie będą obojętne dla rośliny. Dlatego też najlepiej jest uporać się z nimi jak najszybciej. Warto zauważyć, że chociaż blizny na liściach wydają się małe, to będą one rosnąć wraz z liśćmi i się powiększać, co ma nie tylko negatywny wpływ na estetykę rośliny, ale, jak wiadomo, liście to organ rośliny, przez który odbywa się proces fotosyntezy.

Jak Pozbyć Się Wciornastek?

Jeśli chodzi o kwestię pozbycia się wciornastek, to ratunkiem jest szybkie i natychmiastowe działanie. Najlepszym na to sposobem jest użycie organicznych biopestycydów, które stosuje się co 2-3 dni lub do momentu, aż wciornastki lub ich ślady nie będą widoczne. Jeśli na twoich roślinach panuje inwazja wciornastek rodem plag egipskich, to niestety musisz sięgnąć po chemiczne środki owadobójcze, które chociaż działają, to szkodzą naturalnemu środowisku i zanieczyszczają powstałe już topy. Chemiczne środki owadobójcze są ostatecznością i powinny być stosowane z dużą ostrożnością, aby nie zatruć powstałych kwiatów.

Istnieje jednak jeszcze jeden środek. Naturalne pyretryny pochodzące z kwiatów chryzantemy są jednym z najlepszych środków kontaktowych przeciwko wciornastkom. Są one zwykle dostępne w formie receptury z olejem z nasion rzepaku lub innymi składnikami. Zabijają owady w ciągu kilku minut i pozostawiają niewiele pozostałości, jeśli są prawidłowo stosowane.

Kolejnymi skutecznymi środkami są olej neem lub mydło potasowe, chociaż należy unikać ich rozpylania bezpośrednio na topy znajdujące się na dojrzałych roślinach konopi indyjskich. Przed użyciem każdego pestycydu należy zakryć pąki i rośliny, które nie wymagają ich zastosowania, i używać je tak długo, dopóki nie upewnisz się, że wciornastki zostały usunięte. Jeśli wciornastki zaatakowały rośliny w fazie wegetacji, to należy przestać je opryskiwać we wczesnym okresie kwitnienia. Jeśli to konieczne, spryskaj tylko powierzchnię liści i unikaj spryskiwania topów.

Inną alternatywą na walkę z wciornastkami są niebieskie tablice klejące. Przyciągają one wciornastki lepiej niż żółte tabliczki, które są używane na muchówki i inne owady latające. Istnieją dwie możliwości ich zastosowania: można je zawiesić bezpośrednio nad dachem liści (około 30 cm) lub umieścić poziomo nad ziemią, aby łapały młode owady opuszczające się na ziemię.

Jak Zapobiegać Atakom Wciornastek?

Można podjąć wiele kroków, aby walczyć z inwazją wciornastek na rośliny, ale istnieje też wiele sposobów na to, żeby zapobiec pojawieniu się tych szkodników na naszych roślinach. Otóż lepiej zapobiegać niż leczyć, i tak samo jest w tym przypadku. Należy zapobiegać chorobom oraz szkodnikom już od wczesnych faz uprawy, co znacznie ułatwi uporanie się z ewentualnymi problemami.

Bez względu na możliwość inwazji wciornastków dobrą praktyką jest dezynfekcja całego obszaru uprawy pomiędzy każdą nową uprawą. Obejmuje to także wszelkie urządzenia używane do przycinania lub sadzenia roślin.

Należy pamiętać również o odświeżeniu podłoża między plantacjami, aby wyeliminować ryzyko pozostawienia poczwarek lub rozwijających się wciornastek. Prowadzenie czystego pola uprawnego i usuwanie chwastów, które ewentualnie wyrastają, również jest w tej kwestii pomocne. Ogólnie rzecz biorąc, codzienna dbałość o rośliny i poświęcenie im czasu zdecydowanie znacznie przyczyni się do utrzymanie większości potencjalnych problemów z dala od uprawy.

Użycie niebieskich pułapek samoprzylepnych od samego początku uprawy pomoże na wczesne wykrycie ewentualnej inwazji wciornastek.

Kilka Wskazówek Na Koniec

Pamiętaj – Lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Unikaj przenawożenia azotem. Wciornastki uwielbiają rośliny przenawożone azotem i rozwijają się na nich szybciej niż wtedy, niż u roślin, które mają zbilansowany program nawożenia.

Unikaj przelewania gleby. Wciornastki rozmnażają się w glebie, a wysoka zawartość wody sprzyja rozmnażaniu tych owadów.

Regularnie kontroluj swoje rośliny.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie konopi
Copyright © UprawaKonopi.com