Jak Samemu Zrobić Stymulatory Wzrostu Korzeni Dla Roślin Konopi Indyjskich

Opublikowane przez Tomasz Karkes w dniu


sklep z nasionami konopi thc

Faza korzeniowa lub rozwój korzeni ma kluczowe znaczenie dla późniejszego bujnego wzrostu wegetatywnego roślin konopi indyjskich, niezależnie od tego, czy są to rośliny z nasion, sadzonek czy klonów. Z tego powodu stosowanie stymulatorów korzeniowych lub środków ukorzenieniających jest bardzo powszechne wśród wszystkich hodowców, którzy chcą zapewnić dla swoich siewek lub sadzonek optymalne warunki, co jest bardzo ważne, aby uzyskać maksymalny możliwy plon w czasie zbiorów.

Dziś przedstawimy Ci kilka przepisów, które pomogą Ci szybko i łatwo stworzyć własny stymulator korzeniowy, a przede wszystkim osiągnąć dobre wyniki. W ten sposób wzmocnisz swoją uprawę w 100% naturalnymi i przyjaznymi dla środowiska produktami, które możesz wyprodukować w domu przy minimalnym śladzie CO₂ – coś, co w dzisiejszych czasach stało się bardzo ważne.

Korzenie Roślin Marihuany

Chociaż zwykle nie widzimy podziemnej części rośliny, jaką są korzenie, z których tak naprawdę składa się roślina, są ważną częścią jej rozwoju, ponieważ mogą wchłaniać wodę i składniki odżywcze i transportować je do nadziemnej części rośliny, która wyrasta z gleby i jest odpowiedzialna za fotosyntezę.

Dzięki drobnym kapilarom korzeni i symbiozie, w którą wchodzą z różnymi mikroorganizmami, system korzeniowy jest w stanie wchłonąć różne składniki odżywcze zawarte w glebie i przetransportować je przez ksylem do łodyg i liści. Korzenie zapewniają również niezbędne fizyczne wsparcie roślinom, aby mogły pozostać zakotwiczone w glebie, poprawiając strukturę gleby i odporność gleby, np. podczas intensywnych opadów deszczu, zmniejszając w ten sposób erozję spowodowaną spływem wody lub wiatrem.

W szczególnym przypadku roślin konopi indyjskich silny i zdrowy system korzeniowy jest niezbędnym pierwszym krokiem do pomyślnego i produktywnego zbioru, ponieważ często nadziemna lub fotosyntetyczna część rośliny jest odbiciem jej podziemnej części, a jeśli w tej ostatniej występuje problem rozwojowy, znajdzie to odzwierciedlenie w ogólnym rozwoju rośliny.

Stymulatory Dla Korzeni, Czyli Co i Po Co To Jest?

Stymulatory korzeniowe to zazwyczaj produkty o wysokiej zawartości hormonów roślinnych lub fitohormonów, opracowane specjalnie w celu promowania wzrostu i ochrony systemu korzeniowego roślin. Jednak produkty te nie tylko zawierają hormony, ale często są również bogate w aminokwasy, białka, enzymy, minerały, witaminy lub przeciwutleniacze, które pomagają chronić korzenie przed różnymi zagrożeniami (np. grzybami chorobotwórczymi) i stymulują wzrost korzeni głównych i bocznych. Istnieją również produkty korzeniowe, które nie zawierają hormonów, ale są bogate w inne związki, a nawet drobnoustroje, więc zakres preparatów może być bardzo szeroki.

Niektóre z tych produktów są szczególnie korzystne dla ukorzeniania rośliny, takie jak hormony korzeniowe, które są powszechnie stosowane w klonowaniu, lub wzmacniacze korzeni, które są przeznaczone do stosowania po przesadzeniu rośliny. Inne z kolei, jak zobaczymy poniżej, są prawdziwymi stymulantami do ogólnego wzrostu rośliny, zarówno podziemnego, jak i nadziemnego, dzięki czemu można z reguły stosować je podczas całego cyklu wzrostu rośliny, tj. od momentu kiełkowania do początku kwitnienia.

Rodzaje Ukorzeniaczy

Zwykle do przygotowywania domowych produktów ukorzeniających stosuje się różnorakich nasion lub zbóż i z nich przygotowuje się tak zwaną herbatę, którą następnie się miksuje i przed użyciem rozcieńcza w wodzie. Logiczne jest, że właściwości każdej herbaty w dużej mierze zależą od użytych nasion lub ziaren. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, co oferuje każda herbata, aby wybrać najlepszy czas na jej przygotowanie i użycie.

Jak widać, większość tych preparatów jest dodawana podczas nawadniania, tj. herbata jest rozcieńczana w wodzie, a podłoże jest nią podlewane (niezależnie od tego, czy jest to podłoże korzeniowe, czy samo podłoże kulturowe). Jednak proponujemy również kilka opcji, które można zastosować bezpośrednio na roślinę w miejscu ucięcia szczepki, aby ułatwić późniejsze jej ukorzenienie.

Inną interesującą opcją jest zmieszanie kilku gatunków nasion w celu przygotowania herbaty, która łączy w sobie właściwości wszystkich użytych składników, na przykład nasiona bogate w auksynę z nasionami bogatymi w giberelinę, co daje doskonały stymulator dla ogólnego rozwoju rośliny. W takich przypadkach zaleca się wcześniejsze wykiełkowanie każdego rodzaju nasion i zmieszanie ich dopiero podczas blendowania herbatki. Omówimy to bardziej szczegółowo na końcu artykułu. Chociaż istnieje wiele innych opcji, najpierw przyjrzyjmy się niektórym z najczęściej używanych nasion i ziaren do produkcji domowego środka ukorzeniającego i ich najważniejszym właściwościom:

Herbata z Soczewicy i Innych Roślin Strączkowych

Ponieważ herbaty z roślin strączkowych są bardzo bogate w auksynę, są one jedną z najczęściej używanych opcji do produkcji ukorzeniaczy o wysokich stężeniach tego fitohormonu.

Najbardziej znaną auksyną w wspomaganiu produkcji korzenia jest kwas indooctowy (IAA), który występuje w roślinach strączkowych, ale także w młodych pędach wierzby, wodorostach morskich i wodzie kokosowej. Chociaż można również stosować fasolę, ciecierzycę lub inne rośliny strączkowe, soczewica jest zwykle najczęściej stosowana ze względu na krótki czas kiełkowania i wysoką zawartość fosforu.

Herbata Jęczmienna

Kiełkujące ziarna jęczmienia są bogate w gibereliny i enzymy, a także zawierają różne składniki odżywcze, witaminy i aminokwasy. Podczas gdy giberelina działa jako ogólny stymulator wzrostu dla rośliny, ten rodzaj herbaty jest szczególnie przydatny w celu zapewnienia obfitości enzymów w substracie, które ułatwiają zarówno rozwój korzeni, jak i asymilację składników odżywczych, a także chronią system korzeniowy przed atakiem patogennych grzybów, takich jak Fusarium.

Herbata z Ziaren Kawy

Ziarna kawy są nie tylko bogate w azot i potas, ale mogą również promować rozwój korzeni małych siewek i sadzonek, dzięki czemu są doskonałym stymulatorem fazy wzrostu roślin. Możemy również wykorzystać odpady po zrobieniu takiej herbaty w naszym kompostowniku lub wykorzystać je jako środek na ślimaki. Zarówno kawa, jak i cynamon są przydatne do przygotowania domowego ukorzeniacza.

Herbata Pszeniczna i Sojowa

Herbaty sojowe lub pszeniczne zwykle zawierają wysokie stężenia różnych fitohormonów, takich jak IAA, PAA, GA lub ABA, które pomagają w rozwoju zarówno systemu korzeniowego, jak i łodyg i liści. Stanowią zatem doskonałą alternatywę dla produkcji domowych środków ukorzeniających, łatwych w przygotowaniu i stosowaniu oraz bardzo korzystnych w uprawie.

Herbata Cynamonowa

Cynamon jest szeroko stosowany w produkcji środków ochrony roślin do zwalczania patogennych grzybów, które mogą atakować zarówno nadziemną część rośliny, jak i jej system korzeniowy. Dlatego też jest szczególnie przydatny do wytwarzania produktów ukorzeniających, ponieważ jego właściwości przeciwgrzybicze pomagają zwalczać groźne dla roślin grzyby, jak Fusarium i Pythium.

Herbata Kompostowa

Chociaż jest często używana jako stymulator wzrostu, a nie jako środek ukorzeniający, herbata kompostowa może faktycznie przyczynić się do doskonałego startu siewek i sadzonek dzięki wysokiej zawartości mikro i makroskładników odżywczych, kwasów huminowych i fulwowych oraz, szczególnie w naszym przypadku, mikroorganizmów sprzyjających rozwojowi korzeni. Nic więc dziwnego, że herbata kompostowa jest często mieszana z inną herbatą, aby zapewnić pełną i zbilansowaną dietę, lub że obie herbaty są używane naprzemiennie, przy czym każda odmiana jest nalewana osobno.

Herbata z Pędów Wierzby

Herbata z pędów wierzby oparta jest na kwasie salicylowym i jest skutecznym środkiem ukorzeniającym, zwłaszcza jeśli zamoczymy klony w herbacie przed sadzeniem w wybranym podłożu ukorzeniającym. Aby to zrobić, wystarczy zebrać młode pędy, zmiażdżyć je, zalać wrzącą wodą i pozostawić herbatę na co najmniej 24 godziny w temperaturze pokojowej. Następnie odfiltrowuje się mieszaninę i zanurza podstawę sadzonki (część, która będzie zakopana) w powstałej herbacie, a następnie sadzi w podłożu.

Aloes

Podobnie jak w przypadku cynamonu, stosowanie żelu z aloesu na klony ułatwia ich ukorzenienie i chroni je przed infekcjami patogennych grzybów lub bakterii. Aby zebrać żel, wystarczy przeciąć liść aloesu na całej jego długości i zeskrobać jego wnętrze łyżką. Po zebraniu nakłada się jego cienką warstwę na miejsce ścięcia sadzonki, podobnie jak w przypadku dostępnego w handlu hormonu do ukorzeniania.

Jak Przygotować Stymulator Korzeni Roślin Marihuany?

Przygotowanie stymulującej herbaty dla roślin marihuany jest naprawdę szybkie i łatwe. Zalecamy stosowanie nasion lub ziaren pochodzących z upraw ekologicznych, ponieważ gwarantuje to, że nie zawierają one niepożądanych substancji, takich jak pestycydy lub metale ciężkie.

Do przygotowania herbaty stymulującej korzenie będziemy potrzebowali:

  • 30g nasion lub ziaren
  • 1 cienkie sito
  • 1 szklany słoik
  • 1 gaza do sera i gumkę
  • czystą wodę
  • mikser lub blender

Najpierw włóż nasiona do sita i spłucz je dużą ilością czystej wody.
Po oczyszczeniu pozostaw nasiona w wodzie na noc.
Po nocy ponownie odcedź nasiona i wypłucz je, włóż do słoika, przykryj gazą i zawiąż gumką.
Powtarzaj ten krok raz dziennie, aż nasiona wykiełkują.

Po wykiełkowaniu nasion mieszamy je ze szklanką czystej wody (około 250 ml) i mielimy do uzyskania jednorodnej cieczy.

Odcedź płyn w celu usunięcia owsianki powstałej w wyniku rozdrabniania (można ją wykorzystać w kompostowniku lub rozprowadzić na podłożu). Rozcieńcz płyn w 10 litrach wody i herbata jest gotowa!

Jak już wspomnieliśmy, możesz uzupełnić herbatę innymi nasionami lub produktami, takimi jak mąka z pokrzywy, mąka z wodorostów morskich, kość i wiele innych. Możemy tylko zachęcić Cię do eksperymentów i stworzenia własnej receptury. Stosowanie tego rodzaju produktów z pewnością znajdzie swoje odzwierciedlenie w ilości zbiorów!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie konopi
Copyright © UprawaKonopi.com