Świeże Powietrze w Uprawie Roślin Marihuany

Opublikowane przez Tomasz Karkes w dniu


sklep z nasionami konopi thc

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na wzrost roślin konopi indyjskich. Growerzy zwracają największą uwagę na oświetlenie, wilgoć i składniki odżywcze. Często pomijanym czynnikiem, który może mieć duży wpływ na zbiory, jest cyrkulacja powietrza.

W tym artykule przyjrzymy się, jak ważne jest zapewnienie roślinom świeżego powietrza oraz kilku podstawowym metodom, jak zapewnić roślinom odpowiedni przepływ powietrza.

W Jaki Sposób Rośliny Używają Tlen?

Rośliny potrzebują tlenu, by, podobnie jak ludzie, przetrwać. W ciągu dnia rośliny, aby produkować cukier, czyli źródło swojej energii, które mogą spożywać i magazynować, pobierają z powietrza dwutlenek węgla, wodę przez korzenie i energię ze słońca. Proces ten wszystkim jest znany i nazywany jest fotosyntezą.

Za każdym razem, gdy roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości światła słonecznego, spożywa cukier, który już wyprodukowała, aby zapewnić sobie przetrwanie. Aby jednak cukier stał się użytecznym źródłem energii, roślina musi również spożywać tlen.

Rośliny wytwarzają tlen w całkowicie naturalny sposób podczas syntezy, ale dodatkowo pobierają tlen z otoczenia, aby stymulować wzrost w miejscach, które nie są w stanie przeprowadzić fotosyntezy (np. w korzeniach rośliny). Proces ten nazywa się respiracją.

Znaczenie Świeżego Powietrza

Aby rośliny mogły osiągnąć maksymalny potencjał wzrostu, muszą mieć dostęp do świeżego, bogatego w tlen powietrza. Świeże powietrze zawiera zazwyczaj 300-500 cząstek na milion dwutlenku węgla. Optymalne dla roślin konopi jest około 1000-1400 cząstek na milion.

Przy uprawie na zewnątrz nie stanowi to problemu, ponieważ powietrze stale jest w ruchu. W przypadku uprawy w zamkniętym pomieszczeniu sprawa może wyglądać już inaczej, zwłaszcza jeśli uprawiasz kilka roślin na ograniczonej powierzchni. To właśnie tutaj w grę wchodzi cyrkulacja powietrza.

Aby zapewnić roślinom marihuany wystarczającą ilość świeżego powietrza bogatego w tlen, warto zainwestować w odpowiedni system wentylacyjny, który wypycha zużyte, nieświeże powietrze na zewnątrz i wciąga do środka pomieszczenia świeże powietrze.

System wentylacyjny może składać się jedynie z kilku strategicznie rozmieszczonych wentylatorów, ale można również zainwestować w zakup profesjonalnego sprzętu do wentylacji pomieszczenia. To, na co się zdecydujesz, zależy od Twoich preferencji, budżetu i od tego, jak dyskretna powinna lub musi pozostać twoja uprawa.

Znaczenie Cyrkulacji Powietrza

Cyrkulacja powietrza to niezawodny sposób na zapewnienie roślinom konopi indyjskich wystarczającej ilości tlenu. Nie jest to jednak jedyny powód, dlaczego cyrkulacja jest tak ważna.

Po pierwsze, prawidłowa cyrkulacja jest niezwykle ważna, aby zminimalizować ryzyko gnicia marihuany i aby zapobiec powstawaniu innych chorób.

Kiedy rośliny oddychają, wytwarzają wodę, która zwykle gromadzi się wzdłuż liści i pąków konopi indyjskich. Nagromadzenie tej wilgoci jest jedną z głównych przyczyn gnicia marihuany i prowadzi także do powstania innych problemów, takich jak pleśń.

Odpowiednia wentylacja pozwala na przepływ powietrza nad i wokół roślin, pomagając w usuwaniu wilgoci i tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia wspomnianych wcześniej problemów.

Cyrkulacja powietrza pomaga również chronić rośliny przed szkodnikami, takimi jak przędziorki i komary. Szkodniki te nie lubią obszarów o dużym przepływie powietrza i najczęściej szukają miejsc, w których znajduje się powietrze stojące. Wentylacja pomaga również osuszyć wierzchnią warstwę gleby roślin, utrudniając tym samym wylegiwanie, np. komarów.

Dzięki cyrkulacji powietrza w miejscu uprawy utrzymuje się stała wilgotność i temperatura w całym otoczeniu roślin. Jest to szczególnie ważne w przypadku większych pomieszczeń hodowlanych, ponieważ stojące powietrze może powodować powstawanie estrów ciepła i obszarów o wysokiej wilgotności, które mogą wpływać na wzrost poszczególnych roślin.

Cyrkulacja powietrza pomaga również roślinom rozwijać silne łodygi. Jest to ogromna zaleta w fazie kwitnienia, kiedy gałęzie roślin muszą wytrzymać ciężar pąków.

W Jaki Sposób Dostarczyć Roślinom Świeżego Powietrza?

1. Wentylator

Wentylatory to stosunkowo niedrogi i prosty sposób na zapewnienie ruchu powietrza w pomieszczeniu do uprawy.

Najlepiej jak powietrze krąży nad i pod liściastym dachem Twoich roślin. Dlatego zalecamy zamontowanie jednego wentylatora nad roślinami, a drugiego pod dominującym dachem liści.

Zalecamy również wentylatory oscylacyjne, ponieważ są tanie w eksploatacji i mogą zapewnić równomierny wiatr na stosunkowo dużej powierzchni, bez nadmuchiwania zbyt dużej ilości powietrza na pojedynczą roślinę.

Po zainstalowaniu wentylatorów sprawdź, czy powietrze wieje równomiernie. Zwracaj też uwagę na takie oznaki, jak przypalone wiatrem, zwinięte i zagięte liście.

2. Systemy Wentylujące

Instalacje wentylacyjne są znacznie bardziej wyrafinowane niż proste wentylatory oscylacyjne, ale również znacznie droższe w instalacji i konserwacji. Pozwalają one jednak usunąć stare i zużyte powietrze z przestrzeni hodowlanej i mogą pomóc roślinom w pełnym wykorzystaniu ich potencjału wzrostu.

Wentylatory zwykle montuje się nad dachem liści roślin, ponieważ gorące powietrze unosi się ku górze. Wiele systemów oświetleniowych wyposażonych jest w systemy wentylacyjne, w tym przypadku rurę wywiewną można zamontować bezpośrednio obok oświetlenia.

Podczas gdy wentylatory w pomieszczeniu zapewniają cyrkulację powietrza, wiatrak wciąga stare powietrze.

Instalacja tych systemów wymaga jednak bardziej złożonej i dogłębnej wiedzy na temat przepływu powietrza w obszarze uprawy. Musisz również obliczyć wymaganą moc wentylatora wyciągowego, zwłaszcza w przypadku większych upraw.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog o uprawie konopi
Copyright © UprawaKonopi.com